X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Organizacja międzynarodowa zaniepokojona sytuacją opozycji w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:17
- Wzywam władze Rosji do poszanowania wolności słowa, prawa do pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w sprawach publicznych - powiedziała Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
Audio
  • Rosyjska opozycja zastraszana procesami. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Wybory lokalne w Rosji
Wybory lokalne w RosjiFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet wezwała do wszczęcia dochodzenia w sprawie "nadmiernego użycia siły" przez rosyjską policję w tygodniach poprzedzających niedzielne wybory lokalne w tym kraju.

- Popieram wezwania Rady Prezydenckiej (ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka) do (przeprowadzenia) dochodzenia w sprawie zarzutów nadmiernego użycia siły przez policję i wzywam władze do poszanowania wolności słowa, prawa do pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w sprawach publicznych - powiedziała Bachelet.

Wyborcza porażka Jednej Rosji

Apel wysokiej komisarz wybrzmiał podczas otwarcia 42. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie dzień po tym jak rządząca w Rosji partia Jedna Rosja poniosła dotkliwą porażkę. W niedzielnych wyborach lokalnych ugrupowanie utraciło w Moskiewskiej Dumie Miejskiej około jedną trzecią mandatów. Wybory te były bacznie obserwowane po tym jak w lecie przez Moskwę przetoczyły się fale demonstracji spowodowane odmową zarejestrowania kandydatów niezależnej opozycji.

CZYTAJ TAKŻE
krym zielone ludziki ilustracyjne pixabay 1200.jpg
Polskie MSZ: "wybory" na okupowanym przez Rosję Krymie nielegalne

Przed wyborami opozycjonista Aleksiej Nawalny zaapelował do wyborców o "inteligentne głosowanie". Wzywał tym samym do oddania głosu na konkretnych kandydatów, którzy - jego zdaniem - mieli największe szanse na pokonanie kontrkandydatów z Jednej Rosji. Jak zauważa AFP, wspierał ludzi, którzy są najlepiej przygotowani do pokonania kandydatów powiązanych z władzą. Agencja AFP zwraca uwagę, że takiej fali protestów nie zaobserwowano w Rosji od demonstracji z lat 2011–2012 przeciwko powrotowi Władimira Putina na urząd prezydenta po kadencji na stanowisku premiera.

- Jestem zaniepokojona licznymi aresztowaniami i akcjami policyjnymi w Rosji - powiedziała Bachelet. Zauważyła, że ponad 2500 osób zostało aresztowanych podczas protestów w lipcu i sierpniu. - Obecnie pięć osób zostało skazanych na karę więzienia, a inni zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa - dodała.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rosja: wybory w Kraju Ałtajskim mogą być anulowane? Naruszenia też m.in. w Moskwie i w Petersburgu

Pozwy przeciwko liderom opozycji

Moskiewska prokuratura zapowiedziała złożenie pozwu sądowego przeciwko grupie liderów opozycji. Jak podają niezależne rosyjskie media, nie udało się ustalić czego konkretnie dotyczy pozew. Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że działania organów ścigania są kolejnym elementem represji wobec oponentów Kremla.

Jak podało radio Echo Moskwy, prokuratorskie pozwy dotyczą między innymi Aleksieja Nawalnego, Lubow Sobol, Ilii Jaszyna i Władimira Miłowa. Rozgłośnia przypomniała, że podobne pozwy przeciwko liderom opozycji skierowały do sądu również firmy transportowe odpowiedzialne w Moskwie za ruch drogowy. Zdaniem samych zainteresowanych, ma to związek z niedawnymi demonstracjami.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksiej Nawalny na wolności po 30 dniach aresztu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 09:37
Jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny wyszedł w piątek na wolność po odbyciu kary 30 dni aresztu - powiadomiła jego rzeczniczka Kira Jarmysz. W trakcie pobytu w areszcie Nawalny trafił do szpitala; zdiagnozowano u niego ostrą reakcję alergiczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Moskwie. Prawie połowa mandatów dla rywali Jednej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:40
Jak wynika z danych ogłoszonych po przeliczeniu niemal 99,5 proc. głosów, co najmniej 20 (z 45) mandatów w Dumie Miejskiej Moskwy przypadnie rywalom rządzącej partii Jedna Rosja.
rozwiń zwiń