Para prezydencka w Belgii. W planach m.in. spotkanie z premierem
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w sobotę z trzydniową wizytą do Belgii, gdzie wezmą udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną. Prezydent spotka się też z premierem Belgii Charlesem Michelem.
2019-09-28, 17:23
Posłuchaj
- Prezydencka wizyta zbiega się w czasie z setną rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Belgii, a także z 75. rocznicą wyzwolenia Flandrii przez Pierwszą Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Okoliczności wizyty prezydenckiej są zatem wyjątkowo doniosłe, a komponent historyczny jest nie mniej ważny od politycznego - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Powiązany Artykuł

Prezydent: twórczo rozwijamy politykę, którą kreował Lech Kaczyński
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii
Głównym punktem wizyty będzie udział pary prezydenckiej w niedzielę w oficjalnych uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Flandrii przez siły pod dowództwem gen. Maczka. W obchodach na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel weźmie udział także król Belgów Filip I.
Na miejscu prezydent wraz z małżonką spotkają się z weteranami walk o Flandrię. Obecni będą ponadto syn i wnuczka generała Maczka. - W swoim wystąpieniu pan prezydent między innymi wyrazi wdzięczność dla lokalnej społeczności i belgijskich władz za pamięć o ofierze polskich żołnierzy we Flandrii - zapowiedział Krzysztof Szczerski.
Prezydencki minister ocenił, że oprócz wymiaru historycznego wizyta będzie miała ważny aspekt polityczny - będzie okazją do podkreślenia bardzo dobrych relacji dwustronnych między Polską a Belgią oraz współpracy obu krajów w UE i NATO.
REKLAMA
Po uroczystości na cmentarzu w Lommel polska delegacja uda się do Brukseli, by wziąć udział we mszy świętej sprawowanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
6 września 1944 roku Dywizja gen. Maczka, po zwycięstwie pod Falez, przekroczyła granicę francusko-belgijską. Uczestniczyła w krwawych walkach, wyzwalając kolejne belgijskie miejscowości - Tielt, Gandawę czy Axel i kierując się w stronę Holandii. Gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz o unikaniu stosowania ognia artyleryjskiego w czasie walk o belgijskie miasta, aby zminimalizować zniszczenia i straty wśród cywili. Tym zaskarbił sobie trwającą już 75 lat sympatię mieszkańców Flandrii.
Prezydent Polski spotka się z premierem Belgii
W sobotę polski prezydent spotka się z premierem Belgii Charlesem Michelem, który w grudniu obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
- Tematem rozmów na pewno będą między innymi kwestie bieżącej agendy unijnej, negocjacji budżetowych UE oraz priorytetów politycznych nowego przewodniczącego Rady na najbliższe lata - mówił Krzysztof Szczerski.
REKLAMA
Również w sobotę prezydent i pierwsza dama spotkają się w ambasadzie RP z przedstawicielami Polonii. Andrzej Duda nada odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym, a także podziękuje belgijskim władzom za to, że umożliwiają mieszkającym w Belgii Polakom kultywowanie polskiej tradycji, promowanie polskiej kultury, a także naukę języka polskiego i zachowanie poczucia tożsamości narodowej.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prezydent nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego
W poniedziałek belgijska para królewska wyda na cześć polskiej pary prezydenckiej uroczysty lunch w królewskiej rezydencji w Laeken.
jmo
REKLAMA
REKLAMA