Decyzja Trumpa ws. wiz nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres

 - Decyzja prezydenta Donalda Trumpa dotycząca zniesienia wiz dla Polaków nie wymaga już zatwierdzenia przez ustawodawców na Kapitolu. Jest to obecnie kwestia sfinalizowania ustaleń administracji USA - powiedział przedstawiciel ambasady RP w Waszyngtonie.

2019-10-04, 21:55

Decyzja Trumpa ws. wiz nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni.

Powiązany Artykuł

1200_wizy_USA_shut.jpg

"Teraz, gdy Polska została wytypowana, resort bezpieczeństwa narodowego podejmie konieczne kroki tak szybko, jak to możliwe, by ocenić wejście Polski do programu - napisano w oświadczeniu Białego Domu. - Jeśli Polska będzie określona jako kraj (należący do) Programu Visa Waiver, jej obywatele będą mogli podróżować bez wizy do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych".

CZYTAJ TAKŻE: Do USA bez wiz. Prezydent: jestem wdzięczny prezydentowi Donaldowi Trumpowi >>>

W sierpniu Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, co stanowiło ważny krok na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków. Umowę między polskim MSWiA i amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek i podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wol.

REKLAMA

38 państw w Visa Waiver Program

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA około 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono amerykańskiej wizy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

Programem VWP jest objętych 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej