Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. Premier Macedonii Płn. chce przedterminowych wyborów

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zapowiedział, że w związku z brakiem zgody UE na otwarcie rozmów akcesyjnych z jego krajem, zaproponuje rozpisanie przedterminowych wyborów. Podkreślił, że jest "rozczarowany i oburzony" unijną decyzją.

2019-10-19, 15:50

Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. Premier Macedonii Płn. chce przedterminowych wyborów

- Europa nie spełniła swojej obietnicy. Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie... Jestem rozczarowany i oburzony - powiedział Zaew dziennikarzom w Skopje. Dodał, że brak decyzji o rozpoczęciu negocjacji to "historyczny błąd".

Powiązany Artykuł

macedonia unia negocjacje pap 1200.jpg
Bruksela: start negocjacji akcesyjnych Macedonii Płn i Albanii odsunięty w czasie


- Wywiązaliśmy się ze wszystkich naszych zobowiązań, osiągnęliśmy rezultaty w zakresie reform, załatwiliśmy sprawy z naszymi sąsiadami - kontynuował szef rządu. - Nie ma czasu do stracenia i dlatego proponuję szybkie zorganizowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Potrzebujemy waszej (obywateli) opinii - wskazał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] K. Szczerski: integracja Bałkanów Zach. z UE odpowiedzią na brexit

Zaew wyraził nadzieję, że data wyborów zostanie uzgodniona podczas niedzielnego spotkania z prezydentem Stewo Pendarowskim. Rozpisanie przedterminowych wyborów musi zaakceptować parlament, w którym większość ma koalicja Zaewa. Pomysł wcześniejszych wyborów popiera opozycja - informuje Reuters.

Blokada ze strony Francji

Przeważająca większość przywódców UE podczas zakończonego w piątek szczytu w Brukseli opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja.

Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do Unii do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Ateny i Skopje osiągnęły jednak w ubiegłym roku porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu. W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej