Wojska USA wyjechały z Syrii do Iraku. Chodzi o zapowiedź Pentagonu
Co najmniej kilkuset amerykańskich żołnierzy wjechało z Syrii do Iraku. To konsekwencja wcześniejszych zapowiedzi Pentagonu. Amerykański sekretarz obrony Mark Esper mówił wczoraj, że tysiąc spośród żołnierzy USA, którzy mają opuścić Syrię, nie wróci do domów, ale przemieści się do sąsiedniego Iraku.
2019-10-21, 12:10
Posłuchaj
Kolumnę co najmniej 30 wojskowych samochodów, które wjeżdżają do Iraku przez przejście graniczne Sahela, pokazała w przekazie telewizyjnym agencja Reutera. Irackie media również poinformowały o wjeździe amerykańskiego konwoju militarnego, powołując się przy tym na przedstawicieli miejscowych władz.
Powiązany Artykuł
![syria 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/35318b41-a6fb-4e7b-a65c-62c4ce86e69e.jpg)
Wojna w Syrii. Siły kurdyjskie zaatakowały tureckich żołnierzy
Pentagon zdecydował wcześniej, że zostawi około tysiąca żołnierzy na Bliskim Wschodzie, by po irackiej stronie granicy walczyć z odradzającymi się oddziałami dżihadystów z ISIS.
Zarówno wycofanie się USA z Syrii, jak i niebezpieczeństwo powrotu islamistów jest konsekwencją wcześniejszych decyzji prezydentów Stanów Zjednoczonych i Turcji.
Przerwa w walkach
Z kolei syryjska telewizja pokazała rządowe, syryjskie wojsko, które zajęło niegdysiejszą samozwańczą stolicę ISIS, Rakkę. Żołnierze wezwani zostali na pomoc przez Kurdów, gdy Turcja rozpoczęła ofensywę lądową w północnej Syrii.
REKLAMA
Do jutra trwa przerwa w walkach, a kurdyjskie oddziały poinformowały, że wycofały właśnie swoje siły z miasta Ras al-Ajn. Kurdowie powtórzyli równocześnie oskarżenia, że Turcja łamie warunki porozumienia o wstrzymaniu walk.
W czwartek Turcja zgodziła się na przerwanie ognia w kontrolowanej przez Kurdów północnej Syrii. Pięć dni rozejmu ma dać czas kurdyjskim siłom na wycofanie się z pasa granicznego.
220 tysięcy mieszkańców musiało uciekać
Mimo porozumienia, w ostatnich dniach dochodziło do starć, a Kurdowie oskarżali nawet Turcję o używanie zabronionej międzynarodowymi konwencjami broni chemicznej.
Interwencja militarna Turcji kosztowała już życie co najmniej pół tysiąca osób. Niemal 220 tysięcy mieszkańców musiało uciekać ze swoich domów.
REKLAMA
kad
REKLAMA