X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brexit. Dr Małgorzata Bonikowska: pokerowa rozgrywka między premierem a brytyjskim parlamentem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 22:26
– Obie strony starają się trzymać nawzajem w szachu i szantażować, zwłaszcza szef rządu, który wszystko postawił na jedną kartę – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Brytyjska Izba Gmin poparła zgłoszony przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Odrzucono jednak harmonogram prac nad dokumentem.
Audio
  • 22.10.19 Dr Małgorzata Bonikowska: Boris Johnson chce "docisnąć" brytyjskich posłów.
Премьер Великобритании Борис Джонсон Foto: PAP/EPA

W reakcji na brak zgody posłów na harmonogram, premier Wielkiej Brytanii wstrzymał prace nad ustawą brexitową do czasu decyzji Unii Europejskiej o odroczeniu brexitu do końca stycznia przyszłego roku. W efekcie wyjście ze Wspólnoty na podstawie wynegocjowanej przez niego umowy do 31 października jest wysoce nieprawdopodobne.

izbagmin.jpg
Boris Johnson: wstrzymujemy prace nad ustawą ws. brexitu do czasu decyzji UE

– Mamy do czynienia z fascynującą rozgrywką, iście pokerową, pomiędzy parlamentem a premierem. Jest to potwornie męczące i frustrujące, bo wciąż nie wiemy co się stanie. Wydaje się, że obie strony starają się trzymać nawzajem w szachu i szantażować, zwłaszcza szef rządu, który wszystko postawił na jedną kartę. Walczy z parlamentem i chce zmusić posłów do tego, by "przepchnąć" swój deal – oceniła dr Małgorzata Bonikowska.

Zdecydowana postawa premiera podoba się Brytyjczykom

Rządowy projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej poparło 329 posłów, przeciwnych było 299. Premier zapowiadał, że jeśli posłowie go odrzucą, rząd wycofa projekt i zażąda przedterminowych wyborów.

– Sondaże pokazują, że taka kategoryczna postawa premiera podoba się brytyjskiemu społeczeństwu, ludziom którzy chcą brexitu i są zmęczeni tym, że proces trwa już 3,5 roku, a końca nie widać. Ponadto grozi im nie wiedzieć jak długie odsunięcie w czasie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, o co postuluje opozycja. Dla nich Boris Johnson to silny przywódca, który chce tę sprawę załatwić. Natomiast parlament jawi się jako strona, która albo nie chce brexitu, albo co najmniej chce podłożyć kłody pod nogi premierowi – wyjaśniła dr Małgorzata Bonikowska.  

Johnson idolem i niekwestionowanym liderem?

Tusk-free-shut-1200.jpg
Donald Tusk: nasze drzwi będą zawsze otwarte dla Wielkiej Brytanii

Ekspert zwróciła uwagę, że opozycja zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku przedterminowych wyborów poniosłaby porażkę. Z tego względu nie spieszy się do nich, ale również nie chce dać sukcesu Borisowi Johnsonowi.

– Jest to cały paradoks tej sytuacji. Jeżeli premier "przepchnąłby" wynegocjowaną umowę, to dla wielu Brytyjczyków stałby się wielkim idolem oraz niekwestionowanym lidera frakcji probrexitowej – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.   

Ustawa o porozumieniu w sprawie wyjścia - nazwana w skrócie WAB - ma dać politycznym uzgodnieniom z UE, w wynegocjowanej przez rząd Johnsona umowie, prawnie obowiązującą moc, wpisując jej postanowienia do brytyjskiego prawa. 

Według dotychczasowego planu Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę do końca października. 

IAR/PAP/Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta II przedstawiła program rządu Borisa Johnsona. Wśród priorytetów brexit

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 15:21
Brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej przedstawiła plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentu. Wśród priorytetów rządu są brexit, ale też walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: w Wielkiej Brytanii coraz większe wpływy ma chaos

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:59
– Przed nami tydzień ostatniej szansy. Jeżeli Izba Gmin nie zaakceptuje zawartego porozumienia, będzie to oznaczało opóźnienie brexitu o dwa miesiące i kontynuację chaosu w Wielkiej Brytanii – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń