X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata ws. Syrii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Możliwe sankcje na Turcję

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:42
Ofensywa turecka w Syrii spowolniła - wynika z raportu przedstawionego w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. To prawdopodobnie efekt międzynarodowego nacisku. Według europosłów konieczne jest jednak całkowite wycofanie tureckich wojsk z Syrii.
Audio
  • Debata Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Syrii. Relacja Karola Surówki (IAR)
Gmach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Gmach Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: PIXABAY/LITTLE SWAN/PUBLIC DOMAIN

Z raportu wynika, że w tureckiej ofensywie wobec Kurdów na północy Syrii zginęło już dwustu cywilów, a kilkaset tysięcy osób musiało opuścić domy. Choć sytuacja nieznacznie się w ostatnich dniach poprawiła, europosłowie nalegali dziś, by Turcja całkowicie zakończyła operację - w przeciwnym razie zagrożone będzie bezpieczeństwo Europy, a w siłę urośnie tak zwane Państwo Islamskie.

Erdogan Putin PAP-1200.jpg
Ekspert po rozmowach Putin-Erdogan: NATO traci Turcję od czasu zamachu stanu

Deputowani Parlamentu Europejskiego podczas środowej debaty odnieśli się krytycznie nie tylko do ofensywy Turcji w Syrii, ale także do planu stworzenia przez Ankarę "strefy bezpieczeństwa” w północno-wschodniej części tego kraju.

Będą sankcje na Turcję?

Media wskazują, że chociaż Parlament Europejski nie ma bezpośredniego wpływu na politykę zagraniczną Wspólnoty, to ma możliwość ograniczenia funduszów unijnych przeznaczanych dla Turcji. Zdaniem części deputowanych konieczne jest nałożenie sankcji na Turcję.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef NATO: trzeba zakończyć wojnę domową w Syrii, która trwa od ośmiu lat

- Domagamy się, aby Turcja natychmiast wycofała się z Syrii - powiedział podczas debaty europoseł Michael Gahler, przemawiając w imieniu największej frakcji w PE - Europejskiej Partii Ludowej.

- Aspiracje tego kraju, by dołączyć do Unii już dawno straciły rację bytu - mówił także europoseł. W jego opinii zachowanie Turcji jeszcze bardziej "odsuwa" politycznie ten kraj od Unii.

Anna Fotyga: w Syrii popełniono wiele błędów

Zaniepokojenie ofensywą turecką w Syrii wyraziła też europosłanka Anna Fotyga (EKR, PiS). - Zacytuję Jensa Stoltenberga (sekretarza generalnego NATO - PAP), ponieważ jest to chyba najbardziej wyważona wypowiedź. "Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Turcja będzie działać z powściągliwością" - mówiła. Europosłanka podkreśliła, że konieczne jest wprowadzenie narzędzi, które pozwolą na kontrolowanie sytuacji w Syrii. - Te same środki powinniśmy stosować wobec wszystkich stron w tym regionie - dodała europosłanka.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kreml: Stany Zjednoczone zdradziły i porzuciły Kurdów w Syrii

Anna Fotyga mówiła, że społeczność międzynarodowa od 2011 roku popełniła w Syrii wiele błędów. - Musimy pamiętać o zbrodniach reżimu Asada, o tym co się wydarzyło w Aleppo, obecności irańskiej Gwardii Rewolucyjnej wspierającej reżim i okrutnej tzw. Grupie Wagnera, złożonej ze zbrojnych rosyjskich najemników, tak dobrze znanej na wschodzie Ukrainy - powiedziała polska polityk.

Będzie rezolucja potępiająca Turcję

usa wojsko 1200.jpg
Donald Trump: USA zniosą sankcje nałożone na Turcję. Powodem rozejm

Choć europejskie rządy są podzielone w sprawie tego, jak zareagować na turecką ofensywę, PE ma głosować już w czwartek nad projektem rezolucji, w której potępia się działania Ankary.

W projekcie rezolucji, który prawdopodobnie zostanie przyjęty, eurodeputowani - jak cytuje Reuters - wzywają m.in. do wprowadzenia "odpowiednich i ukierunkowanych środków gospodarczych, wymierzonych przeciwko Turcji".

Tekst "zdecydowanie odrzuca" ambicje Ankary dotyczące bezpiecznej strefy, a także wzywa do sankcji wobec tureckich urzędników, odpowiedzialnych za rzekome naruszenia praw człowieka podczas ofensywy w kontrolowanym przez Kurdów regionie północnej Syrii.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Agnieszka Bryc o wojnie w Syrii: skończyła się autonomia kurdyjska

Wzywa również do uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii na podstawie mandatu ONZ.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie "Źródło Pokoju", której deklarowanym celem było wyparcie kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szefowie dyplomacji UE: Turcja łamie prawo międzynarodowe. Apel o sankcje

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 13:17
Kilka unijnych krajów apeluje o wprowadzenie embarga na dostawy broni do Turcji w reakcji na jej ofensywę w północnej Syrii. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą unijni ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Luksemburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Turcja stworzą w północnej Syrii strefę buforową

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:35
Poinformowali o tym po rozmowach w Soczi prezydenci obu krajów Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan. Od północy czasu miejscowego rosyjscy i tureccy żołnierze mają rozpocząć wspólne patrole na tym terenie i w konsekwencji usunąć pozostałych tam jeszcze kurdyjskich bojowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga świata znów koncentruje się na sytuacji w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:14
O sytuacji na turecko-syryjskim pograniczu debatowano dziś w Parlamencie Europejskim. W czwartek temat podejmą ministrowie obrony państw NATO
rozwiń zwiń