Rezerwy ropy naftowej Iranu mogą zwiększyć się o jedną trzecią
Prezydent Hasan Rouhani ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy naftowej w prowincji Chuzestan, w południowo-zachodnim Iranie, które może zwiększyć potwierdzone rezerwy jego kraju o jedną trzecią. Pole naftowe ma głębokość 80 metrów i rozciągnięte jest na powierzchni 2,4 tysięcy kilometrów kwadratowych. - To mały prezent od Iranu dla jego mieszkańców - powiedział prezydent.
2019-11-10, 15:00
Powiązany Artykuł
Iran nie przestaje wzbogacać uranu. Zapowiada poziom 20 proc. "w razie konieczności"
- Prezydent Iranu poinformował, że odkryte złoże naftowe ma rezerwy na poziomie 53 miliardów baryłek
- Złoże odkryto w bogatej w ropę naftową prowincji Chuzestan nad Zatoką Perską
- Iran jest czwartym państwem na świecie pod względem potwierdzonych rezerw ropy naftowej
W transmitowanym w telewizji przemówieniu, w mieście Jezd w środkowym Iranie, Hasan Rouhani poinformował, że odkryto złoże naftowe z szacowanymi rezerwami na poziomie 53 miliardów baryłek.
Powiązany Artykuł
Iran: antyamerykańskie murale na ścianach byłej ambasady USA w Teheranie
2400 km2 powierzchni
Dodał, że złoże rozciąga się od Bostanu do Omidije, dwóch miast w bogatej w ropę naftową prowincji Chuzestan w południowo-zachodnim Iranie nad Zatoką Perską, na powierzchni 2400 km2 i znajduje się na głębokości 80 metrów.
- To mały prezent od rządu dla narodu irańskiego - wskazał prezydent w sytuacji, gdy krajowa gospodarka odczuwa skutki sankcji gospodarczych, które Stany Zjednoczone ponownie nałożyły na Iran w ubiegłym roku.
Rowhani podkreślił, że "irańscy robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy" w czasie, gdy Biały Dom "obłożył sankcjami sprzedaż irańskiej ropy naftowej".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?
Iran czwartym państwem na świecie
Według ostatniej edycji raportu na temat statystyk dotyczących energii na świecie, publikowanego co roku przez brytyjski koncern naftowy BP, Iran ma czwarte co do wielkości potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, za Wenezuelą, Arabią Saudyjską i Kanadą. W przeliczeniu wynoszą one od 155 do 157 mld baryłek.
Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego, zawartego przez sześć światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły surowe sankcje gospodarcze na Iran, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Administracja prezydenta Donalda Trumpa prowadzi wobec Iranu kampanię "maksymalnej presji", starając się zmusić ten kraj do zawarcia nowego porozumienia, które obejmowałoby również jego program rakietowy i działania w regionie.
kstar
REKLAMA