X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak będzie wyglądać Notre Dame po odbudowie? Głośny spór o iglicę katedry

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:42
Nie ma porozumienia między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Francji ws. odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Spór jest w tym kraju szeroko komentowany.
Katedra Notre Dame po jej pożarze. Zdjęcie ilustracyjne.
Katedra Notre Dame po jej pożarze. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Tatiana Dyuvbanova / Shutterstock

"Proszę się zamknąć" - tak gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a, podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock notre dame free (po pożarze) 1200.jpg
Notre Dame w ogniu. Zobacz nasz serwis specjalny

Konflikt o iglicę

Przedmiotem sporu jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje "bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności". Powtarza słowa prezydenta, który mówił o konieczności "nadania nowocześniejszego rysu katedrze".

Odbudowa w ciągu pięciu lat?

Generał nie podał daty ukończenia prac renowacyjnych w katedrze. Poinformował jednak, że w 2020 roku zostaną zakończone konsultacje w kwestii zagospodarowania otoczenia katedry, a w pierwszej połowie 2021 roku powinny zostać zakończone konsultacje opcji odbudowy iglicy.

Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

Media i politycy reagują

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu "La Tribune de l'art", zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Francja: sprawca ataku na meczet chciał się "zemścić" za Notre Dame

Styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował również minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury. Komisja ds. kultury po spotkaniu wydała komunikat, w którym oświadczyła, że warunki odbudowy katedry nie zostały uzgodnione.

"Wstępne prace"

Jak ujawniono podczas spotkania komisji ds. kultury w katedrze trwają "wstępne prace rekonstrukcyjne, które nie maja wpływu na ostateczny wygląd świątyni".

Chodzi o porządkowanie świątyni i stawianie rusztowań. Prace opóźniają się przez zanieczyszczenie terenu ołowiem pochodzącym ze zniszczonego dachu katedry. W związku z nim - ze względów bezpieczeństwa - robotnicy muszą robić przerwy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
notre dame 1200 shutterstock.jpg
Francja: trwa usuwanie szkód po pożarze Notre Dame. Odbudowa najwcześniej w 2020 roku

Były szef sztabu

Gen. Georgelin powołany został na przewodniczącego urzędu ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych mocą ustawy z dnia 29 lipca 2018 r. Środowiska twórcze we Francji krytykują fakt jego wyboru, odbierając nominację jako próbę odgórnego sterowania pracami przez Pałac Elizejski.

Generał był szefem sztabu armii francuskiej w latach 2006-2010, nadzorował operacje wojskowe na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Afganistanie, na Bałkanach i Libanie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Abp Paryża: Notre Dame znakiem przynależności Francji do chrześcijaństwa

Na temat rekonstrukcji katedry mówił, że "rekonstrukcja Notre-Dame może być tak złożona jak te operacje wojskowe".

- Zrozumieliśmy, że duszą Francji jest ta katedra, dla mnie to przede wszystkim miejsce kultu, katedra Francji, pierwszy kościół i serce chrześcijaństwa we Francji - podkreśla gen. Georgelin w swoich wypowiedziach dla mediów.

Wsparcie fundacji

Trzy fundacje - Fondation Notre-Dame, Heritage Foundation, Fondation de France i Centre des monuments nationaux - otrzymały dotąd w sumie 922 mln euro darowizn lub promes darowizn.

Pochodzą one od około 50 tys. osób ze 109 krajów. Wśród darczyńców są m.in. rodziny Arnault i Pinaut, które obiecały po 100 mln euro, a także rodziny Bouygues i Decaux, grupa LVMH, grupa Axa i Fundacja Michelin. Paryżanie z niecierpliwością oczekują na informacje, kiedy w katedrze będą celebrowane msze święte.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prace w katedrze Notre Dame odłożone. Powodem jest skażenie ołowiem

Od momentu pożaru w świątyni odbywały się jedynie pojedyncze nabożeństwa. Regularnych mszy "pod rusztowaniami i plandekami" można się spodziewać w ciągu kilku miesięcy, być może dopiero w 2021 roku - informuje ks. Benoist de Sinety, wikariusz generalny Archidiecezji Paryskiej.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pół roku po pożarze Notre Dame. Rusza najtrudniejsza część prac

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 15:24
Mija pół roku od pożaru katedry Notre Dame, który okazał się wstrząsem nie tylko dla Francuzów, ale także dla ludzi na całym świecie. Trzy fundacje zbierające pieniądze na odbudowę zniszczonej żywiołem świątyni informują, że zebrały już ponad 600 milionów euro.
rozwiń zwiń