Katalonia i Flandria zawiązują separatystyczny sojusz. Wspominają też o Szkocji

Władze Katalonii i Flandrii podpisały w sobotę w Barcelonie umowę dotyczącą dążenia obu regionów do ogłoszenia niepodległości. W dokumencie zawarto też apel do Komisji Europejskiej o utworzenie nowego mechanizmu przyjmowania państw członkowskich do UE.

2019-11-30, 23:05

Katalonia i Flandria zawiązują separatystyczny sojusz. Wspominają też o Szkocji

Oba regionalne gabinety wezwały władze unijne do "ustanowienia mechanizmu pozwalającego na integrowanie nowych państw, zrodzonych w sposób demokratyczny wewnątrz Unii Europejskiej".

Powiązany Artykuł

Katalonia-Hiszpania-pap-1200.jpg
Hiszpania: partie z Katalonii nie poprą nowego rządu. Żądają rozpoczęcia dialogu

Premier Katalonii Quim Torra wyraził solidarność z gabinetem Flandrii w dążeniu do niepodległości. Podczas ceremonii podpisania wspólnej deklaracji, która odbyła się w Barcelonie, rząd belgijskiego regionu był reprezentowany przez jego szefa Jana Jambona.

Przyłączenie, nie podporządkowanie

Po podpisaniu dokumentu Torra opowiedział się na konferencji prasowej za prawem Katalończyków do zdecydowania o ewentualnej secesji regionu od Hiszpanii, a także za prawem mieszkańców Flandrii do podjęcia decyzji o ewentualnym oddzieleniu się tego regionu od Belgii.

REKLAMA

Torra zapewnił, że jego gabinet nie tylko solidaryzuje się z narodem flamandzkim w dążeniu do niepodległości, ale również ze Szkotami aspirującymi do oderwania się od Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że ewentualna secesja powinna odbyć się w sposób demokratyczny, poprzez referenda niepodległościowe.

- W XXI wieku nie można należeć do jakiegoś państwa w wyniku podporządkowania, ale poprzez przyłączenie się do niego - dodał.

Nadzieja w UE

Powiązany Artykuł

Katalonia PAP-1200.jpg
Parlament Katalonii zatwierdził ustawę ws. odłączenia się od Hiszpanii

Torra ocenił, że oczekuje od władz UE "kolejnego kroku" w kwestii przyjmowania nowych członków. Zaznaczył, że nie wierzy w sprawiedliwość w sprawie niepodległości w Hiszpanii, lecz w UE.

REKLAMA

Deklaracja Torry jest zbieżna z ostatnimi wypowiedziami ukrywającego się w Belgii byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którego rząd zorganizował 1 października 2017 r. referendum niepodległościowe, uznane przez rząd w Madrycie za nielegalne.

Władze Belgii już dwukrotnie odmawiały ekstradycji Puigdemonta do Hiszpanii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). W połowie grudnia rozpatrzą kolejny ENA wystawiony przez hiszpański wymiar sprawiedliwości wobec katalońskiego separatysty.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej