"Sprawiedliwa transformacja". Polscy eksperci w dyskusjach na COP25 w Madrycie
Turystyka przyjazna środowisku, sprawiedliwa transformacja, zalesianie czy odtwarzanie przyrody i krajobrazu - to tylko niektóre z tematów specjalnych dyskusji odbywających się na COP25 w Madrycie. Biorą w nich udział naukowcy, działacze organizacji, politycy i eksperci. Wśród nich są również Polacy.
2019-12-04, 20:00
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Szczyt COP25. Premier: za zmniejszenie emisji CO2 musi być rekompensata
W Madrycie na COP25 negocjacjom delegacji rządowych towarzyszą wydarzenia i debaty na temat przeciwdziałania zmianom klimatu. Wiele z nich toczy się w pawilonach państw na terenie obiektu, w którym odbywa się szczyt klimatyczny. Polska w tym roku nie ma swojego pawilonu na COP25, ale zorganizowała dwie dyskusje.
Robert Jeszke z Instytutu Ochrony Środowiska powiedział, że podczas pierwszej debaty dyskutowano o "Just transition", czyli sprawiedliwej transformacji. Jak wyjaśnił, bierze ona pod uwagę sytuację ekonomiczną regionów, które do tej pory bazowały, na przykład jak w Polsce, na paliwach kopalnych, czyli na węglu.
Dodał, że przy przeprowadzaniu tego typu transformacji uwzględnia się aspekty środowiskowe i społeczne, by "ludzie mieli po prostu miejsca pracy". Robert Jeszke powiedział, że ten proces jest tematem globalnym, bo dotyczy także innych państw, wydobywających na przykład ropę naftową czy posiadających energochłonne sektory gospodarki.
REKLAMA
[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro
Robert Jeszke dodał, że na COP25 przedstawiono projekt "LIFE Climate CAKE" realizowany przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w ramach którego przygotowywane są analizy między innymi dla ministerstw. Wyjaśnił, że zadaniem projektu jest wspieranie administracji centralnej w procesie decyzyjnym polityki energetyczno - klimatycznej.
- Budujemy narzędzia ekonomiczne i - powiedzmy ogólnie - matematyczno-informatyczne, które służą temu, żeby analizować różne aspekty tej transformacji - tłumaczył Robert Jeszke.
Powiązany Artykuł
Madryt: drugi dzień szczytu COP25. Dyskusje o prawach do emisji CO2
"Poszanowanie potrzeb obywateli i gospodarek rejonów górniczych"
Zaznaczył, że podczas analizy uwzględniany jest szereg elementów, które są specyficzne zarówno dla Polski, jak dla krajów unijnych po to, żeby "wypracowywać jak najlepsze scenariusze podejmowania decyzji".
REKLAMA
Państwa są zobowiązane do transformacji energetycznej w związku między innymi z porozumieniem paryskim i przynależnością do Unii Europejskiej. Jej efektem ma być zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych i spowolnienie zmian klimatycznych.
Sprawiedliwa transformacja uwzględnia poszanowanie potrzeb obywateli i gospodarek rejonów górniczych tak, aby w jak najmniejszym stopniu - również finansowo - odbiło się na nich przejście na ekologiczne źródła energii i zrównoważony rozwój.
Na haśle sprawiedliwej transformacji opierała się polska prezydencja, która trwała rok od szczytu COP24 w Katowicach. Jej znaczenie podkreślał premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek uczestniczył w ceremonii otwarcia COP25 w Madrycie.
Powiązany Artykuł
Ekspert: neutralność klimatyczna jest bardziej kierunkiem niż celem
Polscy eksperci uczestniczą w dyskusjach na COP25 w Madrycie
W debacie dotyczącej transportu publicznego w miastach uczestniczyła udział między innymi Alicja Pawłowska, ekspert z ministerstwa klimatu. Jak mówi, w Polsce od trzech lat inwestuje się w eletromobilność i ważne jest, by dzielić się doświadczeniami, ale "także szukać swojej specjalności". I przekonuje, że polską specjalnością są autobusy elektryczne i elektryczny car sharing, czyli wynajem aut na minuty. Alicja Pawłowska podkreśla, że polski autobus elektryczny został wyróżniony nagrodą "Bus of the year", czyli autobusu roku, a tych pojazdów jest coraz więcej i pojawiają się w coraz większej liczbie polskich miast. - Tutaj myślę, że w każdym wskaźniku mamy znaczącą poprawę - zaznacza. Dodaje też, że aż 17 procent samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce jest wykorzystywanych w car sharingu.
REKLAMA
Alicja Pawłowska wyjaśnia też uwarunkowania, które zdecydowało o rozwoju elektromobilności w Polsce. Jak mówi, do niedawna była to nisza, a teraz jest już to "prężnie działający ekosystem". - Mieliśmy bardzo dobry grunt, jeżeli chodzi o motoryzację w Polsce, ale mieliśmy też ciekawe pomysły, jak wykorzystać polską innowacyjność, jak stworzyć nowe miejsca pracy - tutaj elektromobilność okazała się strzałem w dziesiątkę - podkreśla.
Niemal dwa tygodnie temu w Polsce odbyło się pierwsze Globalne Forum Elektromobilności, w którym uczestniczyli eksperci z kilkudziesięciu państw. Wydarzenie zapowiedziano podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego ONZ - COP24 - w Katowicach. Na forum zaproszono sygnatariuszy deklaracji "Driving Change Together - Katowice Partnership for Electromobility", przygotowanej przez Polskę i Wielką Brytanię, a zaprezentowanej właśnie na katowickim szczycie. To ponad 40 państw reprezentujących w sumie ponad połowę ludzkości.
kstar
REKLAMA