more_horiz
Wiadomości

Kolejny sukces "Zimnej wojny". Paweł Pawlikowski z "europejskim Oscarem"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 21:30
Podczas 32. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards) w Berlinie reżyser Paweł Pawlikowski otrzymał Nagrodę Publiczności za film "Zimna wojna". - Jestem podekscytowany, pierwszy raz spotkało mnie coś takiego. Chciałbym podziękować aktorom i dystrybutorom, którzy rozpowszechniają ten film w całej Europie - powiedział reżyser podczas gali.
Audio
  • Film "Zimna Wojna" z nagrodą publiczności podczas gali Europejskich Nagród Filmowych (IAR)
Paweł Pawlikowski
Paweł PawlikowskiFoto: BRITTA PEDERSEN/AFP/East News

Kino 1200.jpg
Filmy Smarzowskiego, Holland i Panka powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe

Europejskie Nagrody Filmowe to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów. Po raz pierwszy zostały wręczone w 1988 roku - nagrodę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". 

To kolejne wyróżnienie dla obrazu Pawła Pawlikowskiego. Premiera filmu odbyła się podczas 71. MFF w Cannes w maju 2018, gdzie film trafił do konkursu głównego i - przy niemal jednoznacznie pozytywnym odbiorze krytyki filmowej - odniósł olbrzymi sukces.

Paweł Pawlikowski został uhonorowany m.in. Złotą Palmą za reżyserię. Film zdobył też Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018.

Obraz uzyskał także trzy nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Oscary) za 2018 – w kategoriach: za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą reżyserię oraz najlepsze zdjęcia - oraz cztery nominacje do Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej – w kategoriach: za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą reżyserię, najlepsze zdjęcia oraz najlepszy scenariusz oryginalny.

Największy sukces w Berlinie Paweł Pawlikowski odniósł w 2014 roku, gdy "Ida" została zwycięzcą 27. Europejskich Nagród Filmowych, zdobywając aż pięć statuetek. Paweł Pawlikowski odebrał wówczas nagrody za najlepszą reżyserię oraz scenariusz, a Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zostali uznani najlepszymi operatorami Starego Kontynentu. "Ida" zdobyła też nagrodę dla najlepszego filmu oraz nagrodę publiczności.

pawlikowski-1200-tt.jpg
Paweł Pawlikowski uhonorowany na festiwalu filmowym w Sarajewie

"Zimna wojna" rozgrzewa serca

"Zimna wojna" to historia burzliwej miłości Zuli i Wiktora w podzielonym żelazną kurtyną świecie. Akcja filmu rozpoczyna się po drugiej wojnie światowej, w Polsce. Bohaterowie poznają się przy okazji tworzenia zespołu ludowego "Mazurek". Rozstają się i wracają do siebie kilka razy. We Francji uczestniczą w artystycznym życiu Paryża - tam Zula nagrywa płytę i odnosi sukces. Ucieczka na Zachód nie przynosi im jednak ukojenia. 

Krytycy chwalą "Zimną wojnę" między innymi za czarno-białe zdjęcia i muzykę. Produkcja otrzymała trzy nominacje do tegorocznych Oscarów - dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, dla reżysera - Pawła Pawlikowskiego i za zdjęcia, których autorem jest Łukasz Żal. 

kstar

Zobacz także

Zobacz także