X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczyt ws. klimatu. Premier: chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 14:55
Premier Mateusz Morawiecki podtrzymał stanowisko Polski dotyczące sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Szef rządu podkreślił, że nie można zgodzić się na takie zmiany w gospodarce, które zaszkodzą polskiemu społeczeństwu.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki na szczycie klimatycznym Unii Europejskiej (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki na szczycie klimatycznym Unii Europejskiej (IAR)
  • Mateusz Morawiecki przed szczytem klimatycznym Unii Europejskiej (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. kwestii osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku.

michel pap 1200.jpg
Szef RE: neutralność klimatyczna to kluczowy projekt dla przyszłości Europ

Szef rządu podkreślił, że nie można zgodzić się na takie zmiany w gospodarce, które zaszkodzą polskiemu społeczeństwu. Unijna gospodarka neutralna pod względem emisji ma pochłaniać tyle samo gazów cieplarnianych, co ich emitować. 

Mateusz Morawiecki mówił, że koszt transformacji energetycznej w Polsce jest o wiele wyższy niż w innych krajach, które nie musiały opierać swoich gospodarek na węglu.

- Podkreślamy argument sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak również oczywiście to, że tempo dochodzenia do neutralności [klimatycznej] musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa - oświadczył premier.

Konsumpcja energii

Szef polskiego rządu przypomniał również, że istotny w kontekście europejskiej dyskusji o neutralności klimatycznej jest aspekt konsumpcji energii w poszczególnych państwach.

- Niektóre państwa chwalące się niższymi emisjami na głowę mieszkańca, nie pokazują tego, że importują bardzo wiele towarów spoza Unii Europejskiej, doprowadzając jednocześnie do bardzo wysokiej konsumpcji na głowę mieszkańca u siebie - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki PAP 1200.jpg
Rozmowy o polityce klimatycznej i budżecie. Premier na szczycie w Brukseli

W najnowszej wersji wniosków na unijny szczyt, którą widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, zapisano, że finansowanie transformacji energetycznej nie powinno być kosztem cięć w polityce spójności. Polska domagała się właśnie jasnych deklaracji, że koszty związane z odejściem od węgla nie uszczuplą puli z polityki spójności w unijnym budżecie.

Premier nie odpowiedział jednak na pytanie, czy Polska zablokuje na szczycie zgodę na neutralność klimatyczną Unii. Jak stwierdził, dyskutowane są różne warianty i trudno powiedzieć, w którym kierunku pójdzie dyskusja podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

pkur

Czytaj także

Konrad Szymański: bez porozumienia w UE ws. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 20:01
-  Polska z dużą determinacją poszukuje porozumienia, ale na razie go nie mamy, nie w takim wymiarze, w jakim byśmy chcieli.  - poinformował minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Ta sprawa była dziś jednym z tematów unijnej narady ministerialnej w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Nie chodzi o wetowanie "Nowego Zielonego Ładu", ale o pytanie skąd będą pochodzić na to pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 12:00
-Polska nie powinna z założenia wetować propozycji Komisji Europejskiej w sprawie "Nowego Zielonego Ładu". Jest to termin odległy, choć "zero emisyjność" w roku 2050, będzie szczególnie trudna dla Polski - powiedział gość "Rządów Pieniądza" Paweł Cymcyk ze Związku Maklerów i Doradców.    
rozwiń zwiń