USA: atak nożownika w domu rabina w święto Chanuki, pięć osób rannych
Nowojorska policja zatrzymała potencjalnego sprawcę ataku nożowego w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego w czasie święta Chanuki na osoby przebywające w domu rabina, w pobliżu synagogi w miejscowości Monsey w hrabstwie Rockland pod Nowym Jorkiem. 5 osób jest rannych.
2019-12-29, 07:28
Powiązany Artykuł

Co zrobić podczas ataku terrorystycznego? Policja udostępnia darmowy kurs
Nowojorski departament policji poinformował na Facebooku, że "podejrzany uciekł z miejsca zdarzenia, lecz jest już obecnie w areszcie".
Szef policji Brad Weidel poinformował, że informację o wydarzeniu otrzymano przed 10 wieczorem w Monsey. Powiedział, że nowojorscy policjanci zlokalizowali pojazd i potencjalnego podejrzanego. Dodał, ze do szpitali przewieziono pięć rannych osób.
Miejscowa organizacja Orthodox Jewish Affairs Council poinformowała na Tweeterze, że do ataku nożem doszło w domu chasydzkiego rabina podczas obchodów święta Chanuki w obecności kilkudziesięciu osób; wszystkie osoby poszkodowane to Żydzi. Według tego źródła stan dwóch ofiar jest krytyczny; jedna z nich otrzymała sześć ciosów nożem.
REKLAMA
Część mediów informowała, że atak nożownika miał miejsce w synagodze.
Jak pisze Reuters, około jedna trzecia mieszkańców hrabstwa Rockland to Żydzi, w tym spora ich część to ortodoksi, którzy żyją w trzymających się na uboczu wspólnotach.
Od 13 grudnia policja otrzymała co najmniej osiem doniesień o antysemickich atakach w okręgu nowojorskim.
Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James określiła sytuację w Monsey jako "straszną” dodając, że "jest zero tolerancji dla aktów nienawiści wszelkiego rodzaju”.
REKLAMA
Święto Chanuki
W 2019 roku Chanuka, Święto Świateł, rozpoczęła się 22 grudnia i potrwa do 30 grudnia.
Upamiętnia ono zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. pne.
Chanuka to jedno z najbardziej radosnych i rodzinnych świąt żydowskich, nazywane także Świętem Świateł. Każdego dnia zapala się kolejna świeczkę na specjalnym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji.
Święto nawiązuje do konfliktu militarnego między Żydami, a helleńską dynastią Seleucydów sprzed około 2200 lat i cudu, który się wydarzył w Świątyni Jerozolimskiej, kiedy Żydzi pokonali najeźdźców.
REKLAMA
By przywrócić kult świątynny i zapalić światło potrzebna była do tego rytualnie czysta oliwa. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wyjaśnia, że w zdewastowanej świątyni znaleziono tylko jeden dzbanuszek oliwy, który mógł wystarczyć tylko na jeden dzień. - Zamiast jednego dnia palenia się menory, oliwy wystarczyło na osiem dni. Jednocześnie ten czas pozwolił na to, żeby wyprodukować nowa koszerną oliwę i sprowadzić ją prawdopodobnie z Galilei. I w ten sposób menora paliła się nieustannie - mówi Piotr Kowalik. I dodaje, że cud chanukowy jest głównym przesłaniem święta.
Na pamiątkę tego cudu przez osiem wieczorów zapala się kolejne świece na świeczniku nazywanym chanukiją.
Nili Amit, która pracowała na Uniwersytecie w Tel Awiwie i prowadziła zajęcie na temat kultury Izraela m.in. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że świętowanie Chanuki wypełnione jest czasem spędzonym z rodziną i gośćmi. - Jest osiem dni świat. Wszyscy do wszystkich mogą przyjść. Wszyscy z wszystkimi mogą się zobaczyć - mówi Nili Amit.
W czasie święta Żydzi przyrządzają tradycyjne potrawy - pączki i placki ziemniaczane przygotowywane na oleju. Dzieci z okazji Chanuki dostają prezenty.
Świętowanie Chanuki potrwa do wieczoru 30 grudnia.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA