Zestrzelenie samolotu w Iranie? Eksperci poddali analizie nagranie wideo
Portal śledczy bellingcat.com, który badał sprawę zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines nad Ukrainą, poddał analizie nagranie przedstawiające katastrofę ukraińskiego samolotu w Iranie. Eksperci dowodzą, że wszystko wskazuje na atak rakietowy.
2020-01-10, 11:00
Nagranie, o którym mowa, to najczęściej udostępniane w kontekście tragedii wideo w ciągu ostatnich kilku dni. Widzimy na nim zabudowania osiedla znajdującego się na zachód od Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Imama Chomeiniego. W pewnym momencie na niebie pojawia się jasny punkt lecący w jednym kierunku, potem następuje rozbłysk i zmiana kierunku lecącego obiektu.
Powiązany Artykuł
Ukraiński samolot zestrzelony? Wstrząsające nagrania pokazują ostatnie sekundy lotu
Wideo pokrywa się z trasą lotu maszyny
Źródło: bellingcat.com
Autorom artykułu udało się zlokalizować przypuszczalne miejsce, w którym znajduje się autor filmu. Dopasowali obraz z nagrania do zdjęć satelitarnych dzielnicy mieszkaniowej Parand, znajdującej się ok. 35 km od Teheranu. Pokrywa się tam wiele elementów, między innymi położenie i kształty budynków, a nawet ustawienie latarni przy drogach. Dziennikarze bellingcat.com ustalili także, że oko kamery "patrzy" na północny wschód. Kierunek, który obserwuje autor filmu, pokrywa się z trasą lotu PS752 (tę uzyskali z portalu flightradar24.com).
REKLAMA
Źródło: screenshot / maps.google.com za: bellingcat.com
Następnie dziennikarze policzyli jeszcze czas, jaki mija między rozbłyskiem a dźwiękiem uderzenia (niespełna 11 sekund), co pozwoliło im w przybliżeniu obliczyć odległość, w jakiej znajdował się samolot od nagrywającego (w linii prostej - ok. 3,6 km, na ziemi ok. 3,3 km). Te rachunki znów zgodziły się z przypuszczalną trasą lotu ukraińskiego boeinga 737.
Co dowodzi zestrzelenia?
Powiązany Artykuł
Katastrofa samolotu w Teheranie. Iran zaprasza do śledztwa ekspertów Boeinga
To, co jest niezwykle istotne w przedstawionym filmie, to fakt, że po rozbłysku następuje zmiana kierunku widzianego na nim obiektu. To wskazuje na zderzenie ze sobą w powietrzu dwóch obiektów lecących w przeciwnych kierunkach. Gdyby na wideo widoczny był tylko samolot, w którym w pewnym momencie dochodzi do eksplozji np. silnika, leciałby on prawdopodobnie dalej w tym samym kierunku.
Kolejna rzecz, która budzi zainteresowanie, to w ogóle fakt powstania filmu. Jak piszą autorzy artykułu w portalu bellingcat.com, "nie jest jasne, dlaczego osoba trzymająca kamerę filmuje właśnie w tym czasie, ale jest możliwe, że były dwie rakiety". Powołują się przy tym na "The New York Times", gdzie napisano, że autor wideo rozpoczął filmowanie "po usłyszeniu czegoś w rodzaju strzałów".
REKLAMA
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Irak: niedaleko amerykańskiej bazy spadła rakieta
Można zatem przypuszczać, że najpierw została wystrzelona jedna rakieta (która nie trafiła?), której wystrzał został usłyszany przez kręcącego film. Wówczas sięgnął on po telefon i zaczął nagrywać.
Zagadką wciąż pozostają zdjęcia szczątków rakiety Tor-M1, które pojawiają się w sieci. Mogłyby one potwierdzać teorię o zestrzeleniu samolotu przez rakiety ziemia-powietrze, jednak nie udało się ustalić ani czasu wykonania zdjęć, ani miejsca, w którym zostały zrobione.
Portal bellingcat.com
Powiązany Artykuł
Amerykańskie media: ukraiński samolot został zestrzelony
Strona internetowa bellingcat.com powstała w 2014 roku. Została założona przez brytyjskiego dziennikarza i byłego blogera Eliota Higginsa. Zajmuje się przeprowadzaniem śledztw dziennikarskich oraz tzw. fact-checkingiem, czyli sprawdzaniem podawanych w mediach informacji.
REKLAMA
Portal od początku zajmuje się śledztwami związanymi z wydarzeniami militarnymi. Ich pierwszym dużym materiałem była sprawa rewolucji na Ukrainie i wojny domowej na jej wschodzie.
Portal zasłynął śledztwem dotyczącym tragicznego lotu Malaysia Airlines MH17, który w 2014 roku zakończył się zestrzeleniem samolotu przez rosyjskie siły zbrojne nad obszarem wschodniej Ukrainy. Później bellingcat.com zajmował się także zagadnieniami dotyczącymi wojny domowej w Syrii.
bellingcat.com, maps.google.com, jmo
REKLAMA
REKLAMA