Kryzys bliskowschodni. Trwa nadzwyczajna narada unijnych szefów MSZ

W Brukseli rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w sprawie napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

2020-01-10, 16:01

Kryzys bliskowschodni. Trwa nadzwyczajna narada unijnych szefów MSZ
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Alexandra Lande/ Shutterstock

Posłuchaj

Nadzwyczajna narada ministerialna UE ws Bliskiego Wschodu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po zabiciu w Bagdadzie przez Amerykanów najważniejszego irańskiego dowódcy generała Ghasema Sulejmaniego Iran w odwecie zaatakował amerykańskie bazy w Iraku. W dniu ataku nastąpiła katastrofa ukraińskiego samolotu zaraz po starcie z lotniska w Teheranie. Według przedstawicieli władz Kanady,
Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, jest wysoce prawdopodobne, że maszyna została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą Iranu. Teheran stanowczo zaprzecza.

Powiązany Artykuł

Teheran 1200 pap.jpg
Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. KE domaga się niezależnego śledztwa

Katastrofa ukraińskiego samolotu będzie zapewne jednym z tematów nadzwyczajnej narady. Już pojawiły się pytania, czy Unia Europejska jest gotowa rozważyć sankcje wobec Teheranu. - Jest bardzo prawdopodobne, że to Iran zestrzelił samolot. Śledztwo powinno wykazać, co się stało. Nasze dalsze decyzje wobec Iranu zależą od wyników tego dochodzenia i tego, jak zachowa się Iran - powiedział minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok.

>>>[CZYTAJ TEŻ] Boeing nad Teheranem został zestrzelony? Ukraina prosi inne kraje o dowody

"Musimy koordynować działania z USA"

Komisja Europejska już wcześniej zaapelowała do władz w Teheranie o przeprowadzenie wiarygodnego i niezależnego śledztwa. Niektórzy ministrowie przed spotkaniem podkreślali też konieczność utrzymania transatlantyckiej jedności. - Musimy koordynować działania ze Stanami Zjednoczonymi, co nie zawsze się dzieje, bo - jak wiadomo - są różnice zdań. Ale jestem przekonany, że konieczna jest strategiczna dyskusja z USA - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius.

REKLAMA

Pozostaje także jeszcze kwestia umowy nuklearnej, którą wypowiedział Iran. Unijni ministrowie zapewne potwierdzą stanowisko Wspólnoty, że umowa jest kluczowa dla bezpieczeństwa w regionie i świecie.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej