Debata PE o pożarach w Australii. Polityk PiS: ten parlament nie troszczy się o klimat

W Parlamencie Europejskim odbyła się dyskusja na temat przyczyn pożarów w Australii i innych klęsk żywiołowych, do których doszło w ostatnich latach. Według chadeków, socjalistów i liberałów tego typu zjawiska to dowód na to, że klimat ociepla się pod wpływem działalności człowieka.

2020-01-13, 22:51

Debata PE o pożarach w Australii. Polityk PiS: ten parlament nie troszczy się o klimat

Posłuchaj

Debata w Strasburgu nt. pożarów w Australii. Relacja Karola Surówki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Część konserwatystów zwracała tymczasem uwagę, że do masowych pożarów w Australii dochodziło również w przeszłości, nacjonaliści zarzucali dodatkowo liberałom "wywoływanie paniki dla celów politycznych".

Powiązany Artykuł

parlament europejski free shut 1200.jpg
Rusza sesja PE. Na początek ekologia, później praworządność w Polsce

Globalne ocieplenie przyczyną pożarów?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz mówił w Strasburgu, że do podobnych zjawisk, jak ostatnio w Australii, będzie na całym świecie dochodziło coraz częściej. Jego zdaniem "nauka pokazuje wyraźnie, że ocieplenie klimatu będzie zwiększało częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych".

- Te zjawiska będą coraz bardziej nas dotykały. Czy potrzebujemy więcej dowodów na to, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz niszczeniu środowiska jest absolutnie konieczne? - pytał wiceprzewodniczący komisji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Nie będzie debaty o praworządności we Francji. PE odrzucił wniosek

REKLAMA

Europosłanka ludowców, Hildegard Bentele mówiła, że Unia Europejska musi przyspieszyć działania zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz nakłaniać inne regiony do podobnych działań. - Potrzebujemy nie tylko dyplomacji na szczytach i konferencjach, ale musimy nieustannie zabiegać o to, by osiągnięte zostały cele opisane w porozumieniu paryskim i "zielonym ładzie - zaznaczyła polityk.

Nacjonaliści zarzucają liberałom "histerię"

Partie nacjonalistyczne zarzucały liberałom w Parlamencie Europejskim "histerię" i "wykorzystywanie tragedii do własnych politycznych celów". Deputowani z grupy Tożsamość i Demokracja mówili, że do masowych pożarów w Australii dochodziło już w XIX wieku.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Zielony Ład dla Europy". Szefowa KE: przełom jak lądowanie na księżycu

Konserwatyści przekonywali tymczasem, że Parlament Europejski powinien zacząć walkę z emisją dwutlenku węgla od siebie. - Jakże ten parlament troszczy się o klimat, skoro raz w miesiącu wszyscy europosłowie przenoszą się na cztery dni do Strasburga, generując tym samym produkcję CO2 - powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Wiśniewska.

REKLAMA

Pożary w Australii

Pożary w Australii trwają od września. Ogień strawił tam już blisko dziesięć milionów hektarów terenów zielonych, zniszczonych zostało ponad dwa tysiące domów. Zginęło co najmniej 28 osób, ale też około miliarda zwierząt.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Pożary w Australii. Żywioł został opanowany, strażacy liczą na deszcz

Unia Europejska, a także poszczególne kraje członkowskie, w tym Polska, zaoferowały Australii pomoc w gaszeniu pożarów. Według australijskich władz "na razie nie jest ona konieczna".

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej