Kryzys w Libii: generał Haftar opuścił Moskwę bez uzgodnienia rozejmu

2020-01-14, 11:36

Kryzys w Libii: generał Haftar opuścił Moskwę bez uzgodnienia rozejmu
Chalifa Haftar i Siergiej Szojgu podczas spotkania w Moskwie 13 stycznia . Foto: PAP/EPA/MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS PRESS SERVICE HANDOUT

Przywódca walczącej z władzami w Trypolisie Libijskiej Armii Narodowej (ANL), gen. Chalifa Haftar opuścił Moskwę, gdzie toczył rozmowy o zawieszeniu broni w Libii, bez podpisania porozumienia o rozejmie - podała rosyjska agencja RIA Nowosti. W nocy z poniedziałku na wtorek ANL ogłosiła, że jest "gotowa i pełna determinacji, by osiągnąć zwycięstwo" w konflikcie wewnętrznym w Libii.

Posłuchaj

Rozmowy o Libii w Moskwie. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

sassoli 1200 pap.jpg
Szef PE: dialog między stronami w Libii musi zostać wznowiony

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Konflikt w Libii. Ekspert: parlament turecki zaakceptował możliwość udzielenia pomocy

Informację o wyjeździe Haftara z Moskwy potwierdziło w ślad za mediami rosyjskie MSZ. Zapewniło, że kontynuuje pracę ze stronami konfliktu w Libii w sprawie jego uregulowania.

Haftar uczestniczył w poniedziałek w rozmowach w Moskwie w sprawie rozejmu, które odbywały się pod egidą Rosji i Turcji. Stronę przeciwną reprezentował szef libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Sarradż. Z wypowiedzi szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa po spotkaniu wynikało, że przedstawiciele rządu jedności narodowej podpisali proponowany dokument. Haftar poprosił o czas na decyzję do wtorku rano.

Porozumienie - jak mówił Ławrow - miało pozwolić na "skonkretyzowanie kwestii związanych z zawieszeniem broni".

Wcześniejsze spotkanie miało miejsce w lutym

Po raz ostatni Sarradż i Haftar spotkali się w lutym 2019 roku, przed rozpoczęciem przez ANL ofensywy na Trypolis. Teraz przywódcy skonfliktowanych ośrodków władzy w Libii odmawiają kontaktów dwustronnych. Rozmowy w Moskwie toczyły się przy udziale szefów MSZ i resortów obrony Rosji i Turcji.

W konflikcie w Libii Rosja aktywnie wspiera Haftara, a Turcja - uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Sarradża.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest to rząd jedności narodowej as-Sarradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd samozwańczej ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar. Od kwietnia ubiegłego roku siły Haftara prowadzą ofensywę na stolicę kraju, Trypolis, w której siedzibę ma rząd jedności narodowej. 

PAP/IAR/agkm

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu (3-L), szef MON Turcji Hulusi Akar (2-L), szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow (4-P) i szef MON Rosji Siergiej Szojgu (3-P)  podczas dwustronnych rozmów na temat Libii . Fot. PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu (3-L), szef MON Turcji Hulusi Akar (2-L), szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow (4-P) i szef MON Rosji Siergiej Szojgu (3-P) podczas dwustronnych rozmów na temat Libii. Fot. PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN

Polecane

Wróć do strony głównej