more_horiz
Wiadomości

Niepokojący raport. 260 mln chrześcijan ekstremalnie prześladowanych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 16:08
Ponad 260 milionów chrześcijan zmaga się z prześladowaniami o wysokim stopniu - wynika z nowego raportu Open Doors. Międzynarodowa organizacja, która od lat monitoruje sprawy wolności wyznania na świecie i pomaga prześladowanym chrześcijanom, opublikowała Światowy Indeks Prześladowań 2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Open Doors Polska

Publikowany corocznie Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów, w których chrześcijanie doświadczają największych prześladowań. Według najnowszych danych, ponad 650 milionów chrześcijan żyje w krajach wchodzących w skład indeksu. 

- Na całym świecie jeden na ośmiu chrześcijan podlega ekstremalnym prześladowaniom, a w Azji więcej niż jeden na trzech – podkreśla Kurt Igler, dyrektor "Open Doors" w Austrii.

Czym są prześladowania?

krzyz-swiatlo-przesladowanie-chrzescijanstwo-jennifer1051-Pixabay-1200.jpg
"Rok męczenników". 3 tysiące ataków na święte miejsca chrześcijaństwa

Jak podkreśla Open Doors, o prześladowaniu nie mówimy tylko wtedy, gdy chrześcijanie są ranieni, torturowani czy zabijani z powodu swojej wiary, tak jak dzieje się to w wielu krajach.Prześladowanie ma miejsce także wtedy, gdy chrześcijanie z powodu swojej wiary tracą miejsca pracy lub środki na utrzymanie, kiedy dzieci z powodu swojej wiary lub wiary rodziców nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia, czy kiedy chrześcijanie z powodu presji otoczenia lub w obawie o swoje życie muszą opuścić swoje rodzinne strony.

W tegorocznym Indeksie, podobnie jak w latach poprzednich, pierwsze miejsce zajmuje Korea Północna. Za nią znalazły się Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Sudan, Jemen, Iran i Indie. Kolejne miejsca to Syria, Nigeria, Arabia Saudyjska, Malediwy, Irak i Egipt. Wśród 50 państw wymieniono także Federację Rosyjską, która znalazła się na 46. miejscu i Turcję (miejsce 36.).

Według aktualnych szacunków, w 50 krajach, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, około 260 milionów wierzących cierpi obecnie z powodu wysokiego lub skrajnie wysokiego poziomu prześladowań. Chrześcijanie zmagają się również z prześladowaniami w 23 krajach, które nie zakwalifikowały się do pierwszej 50 krajów Światowego Indeksu Prześladowań.

Światowy Indeks Prześladowań 2020 Światowy Indeks Prześladowań 2020

Pozbawieni praw

Organizacja zaznacza, że prześladowania mogą mieć różną formę i mogą się ich dopuszczać różne środowiska. Odpowiedzialne nie muszą być opresyjne instytucje państwowe lub ekstremistyczne organizacje, ale nawet sąsiedzi i bliscy chrześcijan w wielu miejscach na świecie, którzy nie zgadzają się z wyznawaną przez nich wiarą.

szopka-Boze-Narodzenie-swieta-shutterstock-1200.jpg
Francja: szokujące sceny na jasełkach. Antyfaszyści zaatakowali dzieci

Chrześcijanie cierpią w wielu krajach nie tylko z powodu braku wolności religijnej. "Są oni pozbawiani wielu innych praw, takich jak: prawo do ochrony przed arbitralnym zatrzymaniem, prawo do sprawiedliwego procesu, prawo dostępu do wymiaru sprawiedliwości, równości przed sądem, prawo do niestosowania tortur, prawo do posiadania rodziny. Krótko mówiąc, pozbawia się ich podstawowych praw przysługującym im nie tylko jako mniejszościom religijnym, ale i jako obywatelom i zwyczajnym ludziom" - wyjaśnia Open Doors.

Światowy Indeks Prześladowań 2020 Światowy Indeks Prześladowań 2020

Apel o większe wysiłki międzynarodowe

Sukces międzynarodowych działań na rzecz Asi Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, która została uwolniona i oczyszczona z zarzutów po wcześniejszym wyroku kary śmierci za  bluźnierstwo, był jednym z ważnych wydarzeń ubiegłego roku. Nawiązując do "wygranej" obrońców Pakistanki, "Open Doors" wzywa do bardziej zdecydowanego wsparcia prześladowanych chrześcijan. 

- Wysiłki międzynarodowe mogą istotnie wiele zmienić - mówi Kurt Igler. Zaapelował także o zaprzestanie deportacji chrześcijańskich konwertytów do krajów takich jak Afganistan czy Iran, zwłaszcza że zazwyczaj czekają ich tam ostre prześladowania, a nawet śmierć.

- Ze względu na duże niebezpieczeństwo wspólnoty podziemne, z którymi współpracujemy, podejmują wielkie ryzyko. Dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że tak aktywnie wspierali nas w prowadzonych badaniach. Również chrześcijanie dotknięci prześladowaniami ofiarnie uczestniczyli w tworzeniu Światowego Indeksu Prześladowań 2020. Właśnie dlatego, że informacje pochodzą z pierwszej ręki, mają dla nas tak duże znaczenie. Od lat prześladowania chrześcijan stale się nasilają. Z tego powodu nie wystarczy zajmować się wyłącznie statystyką. Ważniejsze jest, abyśmy utożsamiali się z prześladowanymi - apeluje Leszek Osieczko, kierownik Open Doors Polska.

Przemysław Goławski

Zobacz także

Zobacz także