more_horiz
Wiadomości

Raport Komisji Weneckiej o sądownictwie. Komisja Europejska chce wdrożenia zaleceń

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:42
Komisja Europejska oczekuje od Polski prawidłowego wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej w sprawie ustawy dotyczącej dyscyplinowania sędziów. Krótkie oświadczenie w tej sprawie rozesłał brukselskim korespondentom rzecznik Komisji Christian Wigand.
Audio
  • Komisja Europejska przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej ws. Polski - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

Wigand dodał, że Komisja Europejska uważnie przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej i zostanie ona uwzględniona również w ocenie unijnych komisarzy, kiedy zajmą się tą kwestią.

pap_komisja-wenecka-1200.jpg
Nowelizacja ustaw sądowych. Komisja Wenecka wydała opinię na prośbę Grodzkiego

Zmiany w prawie, a praworządność

- Ważne jest też, aby podkreślić, że jakiekolwiek zmiany w prawie muszą być zgodne z unijnym porządkiem prawnym i nie powinny prowadzić do pogorszenia się sytuacji pod względem praworządności w Polsce - brzmi komentarz rzecznika Komisji.

Christian Wigand powtórzył też wcześniejsze apele wiceprzewodniczącej Komisji Very Jourovej zachęcające do konsultacji w sprawie nowych przepisów z Komisją Wenecką Rady Europy.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Reforma polskich sądów przedmiotem debaty w PE. Jourova: sytuacja jest poważna

W wydanej w czwartek opinii Komisja Wenecka wezwała polski parlament do rozważenia powrotu do wyboru 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sędziów, a nie przez parlament. Ponadto rekomenduje, aby zweryfikować skład i strukturę dwóch nowo utworzonych izb Sądu Najwyższego - Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej, oraz zmniejszyć zakres ich kompetencji.

Wniosek marszałka Senatu

O opinię Komisji Weneckiej w sprawie zmian w sądownictwie wnioskował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało wczoraj oświadczenie, w którym opinię Komisji Weneckiej nazwało "parodią". Resort zwraca uwagę, że Polska została potraktowana przez Komisję, jak państwo drugiej kategorii. Przywołano słowa ministra Zbigniewa Ziobry, który ocenił, że z dokumentu "przebija segregacja państw europejskich na lepsze i gorsze, a co za tym idzie - segregacja obywateli na tych, którym wolno więcej w procesie demokratycznym i na tych, którym ogranicza się prawa obywatelskie".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sebastian Kaleta: opozycja przekazuje za granicę kłamstwa o Polsce

Oprócz tego, jak napisano w oświadczeniu, "w materiale Komisji Weneckiej roi się od podstawowych błędów, które świadczą o niewiedzy autorów, zarówno o stanie obowiązującego prawa, jak też o realiach funkcjonowania polskiego sądownictwa na przestrzeni lat".


mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także