Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z dwudniową wizytą w Polsce

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Vera Jourova, przylatuje do Polski z dwudniową wizytą. Weźmie ona udział m.in. w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu oraz ministrem sprawiedliwości w związku z kwestiami reformy wymiaru sprawiedliwości.

2020-01-27, 04:34

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z dwudniową wizytą w Polsce
Vera Jourova. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Posłuchaj

Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek Jourova pojawi się w Warszawie, gdzie ma rozmawiać o reformie sądownictwa, którą Komisja krytykuje. Polska odpowiada, że organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w wyłącznej kompetencji krajów członkowskich.

Spotkania wiceszefowej Komisji Europejskiej w Warszawie były w weekend uzgadniane i dziś ostatecznie zostaną zatwierdzone. Vera Jourova ma spotkać się z ministrem sprawiedliwości, ministrem do spraw europejskich, marszałkami Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Rzecznikiem Praw Obywatelskich. O te spotkania poprosiła wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Planowane spotkania

Powiązany Artykuł

Twitter MSZ Czaputowicz Jourova 1200.jpg
Reforma sądownictwa. Szef MSZ spotkał się z wiceprzewodniczącą KE

O spotkanie z Verą Jourovą poprosiła z kolei prezes Trybunału Konstytucyjnego, a także Krajowa Rada Sądownictwa oraz prezesi kierujący pracami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. MSZ liczy na to, że do tych spotkań również dojdzie.

- Mamy nadzieję, że dialog, który Komisja deklaruje, jest rzeczywisty i że zamiar jego prowadzenia będzie odzwierciedlony w rozmowie ze wszystkimi uczestnikami tej debaty - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

REKLAMA

Jak powiedział jeden z unijnych urzędników brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, możliwe jest jeszcze spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego, być może z Krajową Radą Sądownictwa, ale nie z prezesami Sądu Najwyższego.

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej