W Brukseli o koronawirusie. Polska inicjatorem narady ministrów zdrowia UE
- To jest kluczowy moment jeśli chodzi o wysiłki w walce z koronawirusem - tak mówiła w Brukseli unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides przed nadzwyczajną naradą ministerialną, która odbywa się z inicjatywy Polski.
2020-03-06, 11:50
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Niepokojące dane z Niemiec. Gwałtowny wzrost zakażonych koronawirusem
Pilne spotkanie szefów resortów zdrowia, które rozpoczęło się po dziesiątej w Brukseli, zostało zwołane na wniosek Polski. Komisarz do spraw zdrowia podkreśliła konieczność koordynacji działań. - Sprawdzimy, jaka jest gotowość państw członkowskich, jakie są ich potrzeby. Zajmiemy się też kwestią solidarności - dodała.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Ofiary śmiertelne koronawirusa na świecie. GIS podał najnowsze dane
Z Polski w spotkaniu uczestniczy minister zdrowia Łukasz Szumowski, który przy okazji tej rady ma podpisać dokument o przystąpieniu Polski do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień medycznych. To oznacza, że kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa, kraje członkowskie, w tym także Polska, będą miały równy do niej dostęp. Co może mieć kluczowe znaczenie przy większym zapotrzebowaniu.
REKLAMA
Dzisiejsze spotkanie jest drugą naradą ministrów zdrowia zwołaną w ostatnich kilku tygodniach. Pierwsze odbyło się 13 lutego. Później jednak odnotowano znaczący wzrost przypadków Covid-19 we Włoszech i rozprzestrzenianie się choroby na inne kraje członkowskie UE.
Powiązany Artykuł
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Wzrost zachorowań i pierwsza ofiara śmiertelna
Ponad 4 tys. przypadków koronawirusa w UE
Według informacji zbieranych na specjalnie uruchomionej przez Komisję Europejską platformie w UE, Wielkiej Brytanii i państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego odnotowano do tej pory ponad 4 tys. przypadków koronawirusa, z czego ponad 3 tys. we Włoszech. Zmarło ponad 100 osób - to stan na 5 marca.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Organizacja prestiżowego festiwalu zagrożona z powodu koronawirusa
- Jesteśmy dziś w kluczowym momencie jeśli chodzi o nasze wysiłki w sprawie wyzwania jakim jest Covid-19. Zajmiemy się gotowością państw członkowskich, ich potrzebami oraz kwestią solidarności w tym momencie - mówiła przed rozpoczęciem posiedzenia unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał w czwartek, że nie spodziewa się gwałtownego wzrostu chorych na koronawirusa w Polsce. Jak przekonywał, z punktu widzenia epidemiologicznego sytuacja w kraju jest na razie opanowana.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Koronawirus zatrzymał Bonda. Premiera "Nie czas umierać" przełożona
Polska przystąpi do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień
Na marginesie spotkania w Brukseli, Polska ma przystąpić do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne.
W nocie przygotowującej posiedzenie podkreślono, że mimo wysiłków wkładanych w uporanie się z wyzwaniami stwarzanymi przez Covid-19 nadal jest dużo niepewności w odniesieniu do tego nowego rodzaju choroby.
Wraz z pogarszaniem się sytuacji epidemiologicznej państwa członkowskie będą analizować, w jaki sposób można osiągnąć najlepsze efekty środków powstrzymywania i zapobiegania Covid-19. Ocenią też, jaki jest stopień gotowości i potrzeby skoordynowanego reagowania na szczeblu UE.
kstar / Beata Płomecka
REKLAMA
REKLAMA