Ukraina przyjęła prawo o obrocie ziemią rolną. Umożliwi to pomoc od MFW
Przyjęte przez ukraiński parlament prawo to jedna z regulacji, od których zależy zwiększenie państwu pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ukraina ma nadzieję na uzyskanie łącznie 8 mld dolarów kredytu, z czego 2 mld mają być wypłacone wkrótce na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa.
2020-03-31, 03:30
Posłuchaj
Prawo o uwolnieniu obrotu ziemią przyjęto późno w nocy. Na sali obrad obecny był prezydent Wołodymyr Zełenski, który apelował do deputowanych o głosowanie za ustawą, gdyż jak tłumaczył, od niej zależy pomoc Ukrainie w trudnych czasach.
Powiązany Artykuł

Ukraińscy jeńcy w Donbasie poddawani torturom. Jest reakcja UE na międzynarodowy raport
Jak dotąd: tylko dzierżawa
Dotychczas ziemia rolna była własnością państwa i mogła być jedynie dzierżawiona. Uwolnienie rynku ziemi, które zapowiadała i wcieliła w życie rządząca ekipa, pozwoli na kupno gruntów.
Przeciwko temu występowała duża część opozycji parlamentarnej, argumentując, że ziemie będą skupione przez oligarchów i duże koncerny. Również większość opinii publicznej była przeciwko uwolnieniu rynku ziemi.
Kto będzie mógł kupić ziemię?
Nowe prawo o obrocie ziemią ma obowiązywać od lipca 2021 roku. Przez pierwsze dwa lata ziemię będą mogły kupować osoby fizyczne i nie więcej niż 100 hektarów.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister zdrowia Ukrainy: liczba ofiar COVID-19 może być katastrofalna
Następnie ziemia będzie sprzedawana również kompaniom, z zastrzeżeniem, że maksymalna ilość zgromadzonej ziemi przez jedną kompanię nie przekroczy 10 tysięcy hektarów.
Kolejna potrzebna regulacja
Wczoraj ukraińska Rada Najwyższa przyjęła też wstępnie, w tzw. pierwszym czytaniu ustawę o bankach, która uniemożliwić ma przejęcie największego ukraińskiego banku, Prywatbanku, przez jego byłego właściciela - oligarchę Ihora Kołomojskiego.
To druga z regulacji prawnych będąca warunkiem przyznania przez MFW pomocy Ukrainie.
REKLAMA
msze
REKLAMA