X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pascha w cieniu koronawirusa. Szczególne środki ostrożności w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 04:59
Żydzi będą obchodzić jedno z najważniejszych świąt w roku. Wieczorem rozpoczyna się Pascha, obchodzona na pamiątkę wyjścia narodu wybranego z niewoli egipskiej. W tym roku Izraelczycy będą spędzać ten szczególny czas w ograniczonym gronie. W kraju będzie dziś obowiązywać godzina policyjna.
Audio
  • Pascha w cieniu koronawirusa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Jedna z ulic w Jerozolimie
Jedna z ulic w JerozolimieFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Pascha rozpoczyna się po zmroku od uroczystej kolacji sederowej. Rodziny zasiadają do stołu, by czytać opowieść o wyjściu z niewoli egipskiej i zjeść ściśle określone przez prawo religijne potrawy, w tym gorzkie zioła, macę i wino.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap paryż policjant 1200.jpg
Pandemia na świecie. Już ponad 81 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa

Blokady na drogach

W tym roku jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że nie będzie dużych rodzinnych zjazdów, a każdy ma świętować w wąskim gronie.

- Większość ludzi zasiądzie do kolacji sederowej w małym gronie swojej najbliższej rodziny. Nie będzie dużych spotkań, więc nie było też dużych przygotowań. Większość nieortodoksyjnych, a nawet część ortodoksyjnych Żydów robi kolacje sederowe przy pomocy wideokonferencji Zoom, co jest nowością. Każdego dnia pojawiają się materiały instruktażowe po hebrajsku czy angielsku. My też będziemy łączyć się przez Zooma z rodziną w Nowym Jorku i różnych częściach Jerozolimy - mówi Polskiemu Radiu szanowany rabin z Jerozolimy Ron Kronisz.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Godzina policyjna i zakaz przemieszczania się między miastami. Nowe restrykcje w Izraelu

Wieczorem we wszystkich izraelskich miastach zostanie wprowadzona godzina policyjna, a każde wyjście z domu będzie karane. Od wczoraj obowiązuje zakaz poruszania się pomiędzy miastami. - Na autostradach ustawiliśmy już blokady, by zapobiec podróżom. W patrolach uczestniczą policjanci, a także żołnierze i straż graniczna - mówi rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Minimalizowanie ryzyka


Władze Izraela chcą poprzez blokadę podróży na święta zminimalizować ryzyko masowych zakażeń. Dotyczy to zwłaszcza dzielnic ultraortodoksyjnych Żydów, którzy stanowią połowę pacjentów w szpitalach. Część takich dzielnic ma zostać całkowicie zamknięta.

Restrykcje zakończą się jeszcze przed Wielkanocą, ale większość chrześcijan w Izraelu czy Autonomii Palestyńskiej nie będzie mogła wziąć udziału w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia. Zabronione są zgromadzenia powyżej dwóch osób, z wyłączeniem osób duchownych. Ani na Paschę, ani na Wielkanoc do Izraela i Autonomii Palestyńskiej nie przyjedzie w tym roku żaden zagraniczny turysta.

W Izraelu na COVID-19 zmarło dotychczas 65 osób, a zakażonych jest ponad 9 tysięcy.

W Autonomii Palestyńskiej i w Gazie liczba zakażonych to 261 osób, a zmarła jedna 60-letnia Palestynka.

Interaktywna mapa zakażeń SARS-CoV-2 przygotowana przez Johns Hopkins University:

msze

Czytaj także

Izrael: Mosad miał skupować testy i suplementy przeciw koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 17:21
- Mosad ma skupować na całym świecie testy, odzież ochronną czy inne niezbędne suplementy do kuracji antywirusowej. To świadczy o tym, że Izrael wykorzystuje zatem wszystkie dostępne środki, by walczyć z pandemią - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, korespondent ds. Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń