Odkryto przeciwciało, które blokuje SARS-CoV-2. Sukces holenderskich naukowców
Udało się zidentyfikować ludzkie monoklonalne przeciwciało, które zapobiega infekowaniu komórek przez wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 - informuje pismo "Nature Communications".
2020-05-05, 16:51
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie, Erasmus Medical Center oraz Harbour BioMed (HBM). Może ono być wstępem do pełnego opracowania ludzkiego przeciwciała do leczenia lub zapobiegania COVID-19.
Powiązany Artykuł
Przełom w walce z koronawirusem? Włoska firma coraz bliżej szczepionki na SARS-CoV-2
- Badania te opierają się na pracy, którą nasze grupy wykonały w przeszłości na przeciwciałach skierowanych przeciwko wirusowi SARS-CoV, który pojawił się w latach 2002-2003 - powiedział prof. Berend-Jan Bosch, kierujący badaniami na Uniwersytecie w Utrechcie.
- Korzystając z tej kolekcji przeciwciał SARS-CoV, zidentyfikowaliśmy przeciwciało, które neutralizuje również zakażenie SARS-CoV-2 w hodowanych komórkach. Takie przeciwciało neutralizujące może potencjalnie zmienić przebieg zakażenia u zainfekowanego gospodarza, wspierać usuwanie wirusów lub chronić niezainfekowaną osobę narażoną na wirusa - opisuje naukowiec.
Przeciwciało "w pełni ludzkie"
Prof. Berend-Jan Bosch zauważył, że przeciwciało wiąże się z domeną obecną zarówno w SARS-CoV, jak i SARS-CoV-2, co wyjaśnia jego zdolność do neutralizacji obu wirusów. - Ta neutralizująca krzyżowo cecha przeciwciała jest bardzo interesująca i sugeruje, że może ono potencjalnie łagodzić choroby powodowane przez pokrewne koronawirusy, które pojawią się w przyszłości - dodaje.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szczepionka na koronawirusa. Ekspert: powrót współpracy w ramach Unii Europejskiej
Jak zaznaczają autorzy, przeciwciało opisane w tej pracy jest "w pełni ludzkie", co pozwala na szybszy rozwój badań i zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z odpornością. Konwencjonalne przeciwciała terapeutyczne są najpierw opracowywane u innych gatunków, a następnie muszą zostać poddane dodatkowej "humanizacji".
Powiązany Artykuł
Jak szczepionka przeciw gruźlicy wpływa na przebieg COVID-19? Badania polskich naukowców
opr. Johns Hopkins University
REKLAMA
bb
REKLAMA