more_horiz
Wiadomości

Rosja zrobiła kolejny krok do powszechnej inwigilacji. Opozycja protestuje

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:40
W Rosji tysiące kamer będzie obserwować uczniów i nauczycieli. Według rosyjskich mediów niezależnych to kolejny krok władz do powszechnej inwigilacji obywateli. Przeciwko takiemu wykorzystywaniu nowoczesnych technologii protestują obrońcy praw człowieka i opozycja.
Audio
  • Rosyjska prasa: władze zrobiły kolejny krok do powszechnej inwigilacji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Technologie monitoringu są cały czas udoskonalane, ale ich rozwój może być wykorzystany także w systemach naruszeń wolności obywateli.
Technologie monitoringu są cały czas udoskonalane, ale ich rozwój może być wykorzystany także w systemach naruszeń wolności obywateli.Foto: Photo-Mix /pixaba / CC0
EU-Bruksela-pap-1200.jpg
UE: przedłużono sankcje wobec Rosji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy

Rosyjski dziennik "Wiedomosti" ustalił, że resort oświaty postanowił zainstalować we wszystkich szkołach w Rosji kamery z funkcją rozpoznawania twarzy. Przeciwko śledzeniu ludzi za pomocą kamer i programów komputerowych protestują rosyjscy obrońcy praw człowieka.

"Naruszenie konstytucyjnych praw"

W trakcie jednego z happeningów, który odbywał się w Moskwie, podkreślali oni, że "nie można człowieka odzierać z prywatności". - Rozpoznawanie twarzy narusza konstytucyjne prawa, ponieważ jest swoistym wtargnięciem w nasze życie prywatne - tłumaczyli uczestnicy happeningu.

Do tej pory taki system uruchomiono w ponad 1600 szkół, a docelowo zaplanowano instalację kamer w 43 tysiącach placówek oświatowych. W rosyjskich miastach działają tysiące kamer, podłączonych do komputerów identyfikujących twarze, w tym prawie 200 tysięcy w samej Moskwie. Według rosyjskiej opozycji, w Rosji powstają bazy danych, które pozwolą na dwudziestoczterogodzinny monitoring każdego, kim są zainteresowane służby specjalne.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem