Amerykańscy żołnierze z Niemiec w Polsce? Media typują główny temat rozmów Duda-Trump

Zdaniem Associated Press głównym tematem rozmowy Trump-Duda w Białym Domu 24 czerwca będzie plan przeniesienie do Polski części oddziałów amerykańskich wycofywanych z Niemiec.

2020-06-21, 02:00

Amerykańscy żołnierze z Niemiec w Polsce? Media typują główny temat rozmów Duda-Trump
Żołnierze USA - zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Bumble Dee

Powiązany Artykuł

EN_01380721_2313 (1) (1).jpg
Spotkanie prezydentów Polski i USA. Wiemy, kiedy się odbędzie

Prezydent Donald Trump spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Białym Domu, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, handlu, energii i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, ogłosił w środę Biały Dom.

AP zwraca uwagę, że informacja o zaproszeniu prezydenta Andrzeja Dudy do Waszyngtonu została ogłoszona przez Biały Dom tuż po przedstawieniu przez prezydenta Donalda Trumpa planu ograniczenia obecności wojskowej USA w Niemczech.

Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że redukuje amerykańską obecność wojskową w Niemczech do 25 000 żołnierzy, w porównaniu z obecnym poziomem około 34 500. Zgodnie z tym planem - pisze AP- przynajmniej część żołnierzy z Niemiec zostanie przeniesiona do Polski.

Powiązany Artykuł

duda trump flickr kprp 1200.jpg
Bezpieczeństwo, energetyka i handel. Prezydent zdradził, o czym będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem

"Polska jest zainteresowana przyjęciem amerykańskich żołnierzy"

Zdaniem AP prezydenci rozmawiali o tym planie podczas zeszłorocznego spotkania w Białym Domu. Donald Trump mówił wówczas, że myśli o przeniesieniu części oddziałów amerykańskich do Polski, gdyż Niemcy nie wywiązują się, w przeciwieństwie do Polski, ze swoich zobowiązań w zakresie wydatków obronnych w ramach NATO.

Prezydent Duda miał wówczas powiedzieć - pisze AP- że Polska jest zainteresowana przyjęciem amerykańskich żołnierzy i jest gotowa przeznaczyć na stworzenie stałej bazy amerykańskiej ponad dwa miliardy dolarów.

Niemcy są jednym z kilku członków sojuszu wojskowego NATO, który nie osiągnął celu wyznaczonego przez państwa członkowskie w 2014 r. - przeznaczenia do 2024 roku minimum 2 proc. produktu krajowego brutto na obronę. Berlin twierdzi, że ma nadzieję osiągnąć poziom 2 proc. w 2031 roku - pisze AP.

REKLAMA

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej