Piotr Wilczek: prezydenci Duda i Trump chcą dać impuls negocjacjom ws. żołnierzy USA w Polsce
Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek ocenił, że zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu jest wyrazem znaczącej pozycji Polski w naszym regionie oraz w NATO. W wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador powiedział, że spotkania prezydentów Dudy i Trumpa nie należy wiązać z kampanią wyborczą w Polsce.
2020-06-22, 06:44
Dyplomata wyraził natomiast przekonanie, że wizyta w Białym Domu pomoże w zakończeniu negocjacji na temat obecności wojsk USA w Polsce.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Więcej żołnierzy USA w Polsce, zakup technologii Patriot. Modernizacja armii za kadencji Andrzeja Dudy
"Bardzo ważny moment na rozmowy"
Piotr Wilczek poinformował, że zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu było inicjatywą strony amerykańskiej. Ambasador dodał, że wybór polskiego prezydenta jako pierwszego gościa od czasu wybuchu pandemii koronawirusa jest miłą niespodzianką.
- To jest rzeczywiście dość niezwykłe, że Polska została wybrana jako pierwszy kraj na spotkanie po dłuższej przerwie - powiedział. Wybór Polski ambasador wiąże nie tylko z pozycją naszego kraju w regionie ale również z faktem, że Polska opiera swoje bezpieczeństwo militarnie i energetyczne na sojuszu z USA.
- Ćwiczenia z udziałem tysięcy żołnierzy NATO. Wzmacniają wschodnią flankę Sojuszu
- "Należy spodziewać się konkretów". Amerykanista o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Piotr Wilczek dodał, że w tym momencie decydują się kwestie obecności wojsk USA w Polsce i ważą się losy gazociągu Nord Stream 2. - Z wielu powodów dotyczących bezpieczeństwa i energetyki jest to bardzo ważny moment na rozmowy - zaznaczył.
Ambasador Piotr Wilczek o wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu. Rozmawiał Marek Wałkuski.
Piotr Wilczek powiedział, że wybór terminu wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie wynika także z harmonogramu spotkań przywódców Polski i Stanów Zjednoczonych. Ambasador podkreślił, że będzie to już trzecia wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda odbędzie rozmowę z sekretarzem generalnym NATO
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO
Ambasador RP w Waszyngtonie powiedział, że polsko-amerykańskie negocjacje na temat współpracy wojskowej nadal trwają. - Prezydenci chcą dać pewien impuls, by te negocjacje zakończyły się sukcesem - powiedział dyplomata.
REKLAMA
Ambasador podkreślił, że Polska nie wiąże zwiększenia liczebności wojsk USA na swoim terytorium z redukcją sił amerykańskich w Niemczech. - Polska nie może się wtrącać w wewnętrzne sprawy amerykańskie i sugerować jaka liczba żołnierzy ma być w poszczególnych krajach natowskich - wyjaśnił.
Zapytany, czy do Polski może trafić więcej amerykańskich oddziałów wycofywanych z Niemiec niż uzgodniony wcześniej przez prezydentów Polski i USA tysiąc żołnierzy, ambasador odpowiedział: "na ten temat nie było żadnych rozmów między stroną amerykańską a polską. Uczestniczyłem w większości z nich, a z innych mam relacje". Ambasador Wilczek dodał, że przedmiotem dyskusji pomiędzy rządami Polski i USA są kwestie techniczne, prawne i logistyczne, a nie kwestia pochodzenia dodatkowych oddziałów.
- Georgette Mosbacher: w Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
- Ambasador RP w Waszyngtonie: nie rozmawiamy o przeniesieniu wojsk USA z Niemiec do Polski
Ambasador Piotr Wilczek o wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu. Rozmawiał Marek Wałkuski.
REKLAMA
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu odbędzie się w środę 24 czerwca. W programie przewidziano spotkanie z Donaldem Trumpem w Gabinecie Owalnym, rozmowy delegacji obu krajów i wspólną konferencję prasową obu prezydentów.
jmo
REKLAMA