COVID-19 w Afryce. W tym kraju ryzyko zakażenia jest ogromne

Somalia jest obecnie jednym z najbardziej narażonych na koronawirusa państw w Afryce. Wysoki poziom biedy, walki etniczne oraz powodzie sprawiają, że mieszkańcy tego kraju są znacznie bardziej narażeni na zachorowania niż ich sąsiedzi. Organizacje pomocowe alarmują, że liczba przypadków koronawirusa może być znacznie większa niż wynika to z oficjalnych statystyk.

2020-06-28, 18:00

COVID-19 w Afryce. W tym kraju ryzyko zakażenia jest ogromne
Dzieci w Somalii. Foto: Polska Akcja Humanitarna

Niepokoje i klęski żywiołowe spowodowały, że w Somalii rośnie liczba osób, które uciekają ze swoich domów i trafiają do prowizorycznych obozów dla uchodźców.

Powiązany Artykuł

Ebola 1200.jpg
Ebola znów atakuje. W Demokratycznej Republice Konga wykryto nowe źródło wirusa

- Każdego dnia jest mnóstwo nowych osób. Część z nich śpi na otwartym powietrzu. Nie mają gdzie pójść, nie mają nawet koców, a wciąż pada deszcz, nie mają co jeść - mówi Habiba jedna z Somalijek z obozu na przedmieściach stolicy Mogadiszu.

Czytaj także:

Ogniska choroby w obozach

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża alarmuje, że w prowizorycznych obozach istnieje ogromne ryzyko pojawienia się nowych ognisk koronawirusa. W samej Somalii oficjalnie jest prawie 2900 przypadków zachorowań, ale Ana Maria Guzman z ICRC twierdzi, że w praktyce zakażonych jest więcej.

REKLAMA

Posłuchaj

Somalia zagrożona COVID-19. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

- Z powodu konfliktu i powodzi rośnie liczba uchodźców, którzy przenoszą się do miast, a to tworzy znakomite środowisko dla wirusa - dodaje.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

afryka 1200.jpg
Ubóstwo i niska jakość opieki medycznej. Koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób

Dezynfekcja i testy

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął dezynfekcję 30 obozów. Na miejsce dostarczane są też kolejne testy na koronawirusa.

źródło: Johns Hopkins University

Somalia od lat 90. jest pogrążona w wojnie domowej. Władze są słabe, a na terenie kraju faktyczne rządy sprawują bojówki. Islamscy fanatycy z organizacji Al-Shabab dokonują ataków w stolicy kraju, bo chcą przejąć władzę i wprowadzić w kraju islamskie prawo szariatu.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej