"Broń atomowa wymierzona w Polskę i Węgry". Ziobro o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

- Zgadzając się na wiązanie funduszy europejskich z praworządnością, oddajemy KE gigantyczną władzę. Można powiedzieć, że to broń atomowa wymierzona w takie niepokorne państwa jak Polska czy Węgry - mówi "Naszemu Dziennikowi" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

2020-07-18, 07:45

"Broń atomowa wymierzona w Polskę i Węgry". Ziobro o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Powiązany Artykuł

Ryszard Czarnecki 1200.jpg
"Im nie chodzi o praworządność, ale o środki z UE". Czarnecki o negocjacjach na unijnym szczycie

Zbigniew Ziobro był pytany o rezolucję parlamentu Węgier, w której podkreślono, że warunkiem przyjęcia planu odbudowy i wieloletniego budżetu UE powinno być m.in. zamknięcie wszystkich procedur z art. 7, i że nie można uzależniać finansowania od warunków politycznych.

Czytaj także:

Jak ocenił polityk, "to godny podziwu wyraz determinacji Węgrów, by bronić prawa do stanowienia o sobie i o swoim kraju w sposób demokratyczny".

Szef MS ocenił, że za sprawą mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością Komisja Europejska może decydować o "kwotach liczonych w miliardach euro", o ile stwierdzi, że w danym kraju dochodzi do naruszenia zasad praworządności. - Można powiedzieć, że to broń atomowa wymierzona w takie niepokorne państwa jak Polska czy Węgry - powiedział.

REKLAMA

"To zmiana ustroju całej Unii"

Według Ziobro zgadzając się na zaproponowany mechanizm "oddajemy KE gigantyczną władzę, bo to tak naprawdę przeniesienie kompetencji polskiego rządu i państwa na rzecz UE". - To zmiana ustroju całej Unii i to w sposób pozatraktatowy. Dlatego ani Węgry, ani Polska pod żadnym pozorem nie mogą się na to zgodzić - stwierdził polityk.

Powiązany Artykuł

pqatryk jaki pap arc 1200.jpg
"Veto albo śmierć". Apel europosła do premiera w sprawie negocjacji budżetu UE

Pytany, czy jego zdaniem polski parlament powinien przyjąć podobną uchwałę jak Węgry, Ziobro podkreślił, że zarząd Solidarnej Polski, którą kieruje uważa, że "konieczne jest zajęcie jednoznacznego stanowiska przez polski parlament".

Zaproponowany przez KE budżet, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę (opr. Maciej Zieliński/PAP) Zaproponowany przez KE budżet, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę (opr. Maciej Zieliński/PAP)

- Chodzi o to, by wesprzeć rząd w wyrażaniu kategorycznego sprzeciwu wobec wszelkiego rodzaju nieuprawnionych rozwiązań, które są dla Polski nie do przyjęcia - zaznaczył.

Projekt Solidarnej Polski

Dopytywany dodał, że Solidarna Polska przygotowała już swój projekt i "kieruje swoją propozycję do współkoalicjantów: PiS i Porozumienia".

REKLAMA

- Rozmawiałem o możliwości przyjęcia uchwały z prezesem Jarosławem Kaczyńskim - spotkałem się ze zrozumieniem. Rozmowa napawa optymizmem i nadzieją, że uchwała może być przyjęta przez polski parlament i dać rządowi dodatkowe wsparcie - zaznaczył. Dodał, że liczy także na głosy "Konfederacji, a może i PSL".

Zbigniew Ziobro stwierdził, że jego zdaniem polski rząd powinien użyć weta, jeśli Bruksela nie zrezygnuje z mechanizmu łączenia funduszy z praworządnością. - To nasz najmocniejszy atut, jeśli się tego atutu pozbawimy, zostaniemy ograni - podkreślił w wywiadzie.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej