X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: aby można było zaakceptować porozumienie, nie może być uznaniowości ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:30
- Nie może być uznaniowości w sprawie oceniania stanu praworządności w krajach członkowskich - tak mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli. Podkreślił, że tylko wtedy Polska będzie mogła zgodzić się na kompromis w sprawie budżetu na kolejnych siedem lat i funduszu odbudowy po pandemii na unijnym szczycie.
Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że poziom finansowania będzie ambitny
Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że poziom finansowania będzie ambitnyFoto: twitter.com/@PremierRP
PAP Unia Europejska flagi 1200.jpg
"To rodzaj crash testu dla Unii Europejskiej". Dr Gil o przedłużającym się szczycie w Brukseli

Żeby był on możliwy do zaakceptowania dla Polski, musimy uzyskać to, na co wskazujemy od samego początku, czyli brak jakiejkolwiek uznaniowości po stronie ciał unijnych, instytucji unijnych w zakresie tematu przede wszystkim praworządności - podkreślił premier.

Posłuchaj
00:14 10533598_2.mp3 Premier: nie może być uznaniowości ws. praworządności (IAR)

Czytaj także:

Obecne zapisy łączą wypłatę pieniędzy z unijnej kasy z przestrzeganiem praworządności. Polska podkreśla, że nie zgodzi się na ogólne zapisy w tej sprawie, które byłyby wykorzystywane do karania państw członkowskich.

marek-zuber.jpg
"To nie będzie projekt długoterminowy". Ekonomista o negocjacjach ws. budżetu UE

"Potrzebujemy dużego skoku inwestycyjnego"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest dobrej myśli co do porozumienia na szczycie w Brukseli w sprawie budżetu Unii i funduszu odbudowy po pandemii.

Posłuchaj
00:54 10533654_4.mp3 Polska chce funduszu odbudowy na poziomie zbliżonym do 750 mld euro - relacja Karola Darmorosa (IAR)

Szef polskiego rządu powiedział, że przy obecnych propozycjach kompromisowych pula przeznaczona dla Polski będzie zbliżona do tej, która została zaproponowana, czyli 64 miliardów euro.

Ta kwota będzie o jeden, dwa miliardy wyższa lub niższa - dodał. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że poziom finansowania Unii, ostatecznie uzgodniony na szczycie, będzie ambitny. - Potrzebujemy dużego skoku inwestycyjnego i zastrzyku środków finansowych - dodał Mateusz Morawiecki.

Polska jest za tym, by fundusz odbudowy wyniósł około 750 miliardów euro. Taka jest też propozycja szefa Rady Europejskiej, ale może ona ulec jeszcze zmianie podczas negocjacji. Unijni przywódcy o godz. 17.00 wznowią obrady czwartego dnia szczytu w Brukseli.

Polska przeciwna warunkom dot. funduszu na transformację energetyczną

Polska nie zgodzi się, by uzależnić wypłatę pieniędzy z funduszu na transformację od neutralności klimatycznej w 2050 r. Premier Mateusz Morawiecki podtrzymał stanowisko w tej sprawie przed wznowieniem obrad na unijnym szczycie w Brukseli. Jednym z elementów tych uzgodnień jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Posłuchaj
00:17 10533626_3.mp3 Szef rządu o funduszu na transformację energetyczną (IAR)

Szef polskiego rządu odwołał się do zapisów z unijnego szczytu z grudnia ubiegłego roku, które mówią o celu neutralności klimatycznej do 2050 r. dla całej Unii.

- Dzisiaj nie możemy więc zgodzić się na to, żeby uzależnienie płatności dla każdego konkretnego kraju, który nie przyjął na siebie takich celów - a Polska nie przyjęła celów na siebie do 2050 r., żeby takie uzależnienie miało odzwierciedlenie w konkluzjach Rady Europejskiej - dodał premier.

Uzależnienie wypłat pieniędzy z funduszu transformacji energetycznej od neutralności klimatycznej zaproponował szef Rady Europejskiej Charles Michel. Ten fundusz ma wynieść 40 miliardów euro. Dla Polski przewidziano z niego 8 miliardów euro, co oznacza, że nasz kraj byłby największym jego beneficjentem.

pb

Czytaj także

Szef Rady apeluje o porozumienie ws. finansów na szczycie UE, krytykuje oszczędną piątkę

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 23:30
Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował do unijnych przywódców o kompromis w sprawie finansów Wspólnoty na najbliższe lata. Chodzi o budżet i fundusz po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE: przywódcy blisko porozumienia ws. budżetu, ale w nocy były spięcia

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 09:12
Przywódcy UE są blisko porozumienia w sprawie nowego wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. W nocy z niedzieli na poniedziałek udało się przełamać opór tzw. oszczędnych państw, nieco obniżając wysokość grantów, jakie trafią głównie do krajów południa - podały źródła w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne fundusze i kwestia praworządności. Dr Kędzierski: nikt nie zechce otworzyć puszki Pandory

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 12:04
- Jest mało prawdopodobne, by zdecydowano na unijnym szczycie w Brukseli o powiązaniu unijnych środków z kwestią praworządności. Gdyby tak postanowiono, oznaczałoby to problemy dla takich krajów jak Hiszpania czy Portugalia - powiedział dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń