Ciąg dalszy negocjacji UE ws. funduszy. Trwa kolacja unijnych przywódców
Po 21:20 rozpoczęła się kolacja przywódców na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Podczas tego spotkania prezydenci i premierzy 27 państw unijnych przedstawią ocenę najnowszej propozycji negocjacyjnej, którą zapowiedział krótko przed 19:00 szef Rady Charles Michel.
2020-07-20, 22:20
Na trwającym od piątku szczycie państw Wspólnoty przywódcy próbują osiągnąć porozumienie w sprawie funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 i wieloletniego budżetu Unii.
Propozycja szefa Rady nie przewiduje niespodzianek w budzącej najwięcej kontrowersji sprawie bezzwrotnych grantów w funduszu odbudowy po pandemii. Dostępna pula to 390 miliardów euro.Cały fundusz ma wynieść 750 miliardów euro, reszta to pożyczki.
Powiązany Artykuł
![1200_Morawiecki_TT.jpg](http://static.prsa.pl/images/2bd86105-99b1-4921-8bae-0ceb67762d0b.jpg)
Premier: aby można było zaakceptować porozumienie, nie może być uznaniowości ws. praworządności
Pula dotacji została zmniejszona o 110 miliardów euro w porównaniu z pierwotną propozycją przedstawioną przez Komisję Europejską i jest w związku z tym bliższa oczekiwań krajów Północy, zwanych "oszczędną piątką", choć nie spełnia całkowicie ich żądań.
Jest też o 10 miliardów euro mniejsza od minimum, które wyznaczyły kraje Europy Południowej. Dla nich czerwona linia to było 400 miliardów euro.
REKLAMA
Zmiana zapisów ws. funduszu transformacji energetycznej
Z punktu widzenia Polski ważne są zmienione po jej myśli zapisy dotyczące dostępu do funduszu transformacji energetycznej. Przy wypłacie środków z niego nie będzie wymogu, by kraje zadeklarowały w swoich narodowych planach neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Czytaj:
- Szef Rady Europejskiej przedstawił nową propozycję finansową. Czas na decyzje szefów państw
- "To nie będzie projekt długoterminowy". Ekonomista o negocjacjach ws. budżetu UE
Mowa jest o ogólnym celu całej Unii Europejskiej. Wspominał o tym dziś rano premier Mateusz Morawiecki przed wejściem na spotkania w ramach szczytu.
Odwoływał się do ustaleń grudniowych rozmów europejskich przywódców, kiedy wyznaczano ten cel i wtedy był on w odniesieniu do całej Unii, a nie poszczególnych krajów.
Utrzymanie powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością
Sam fundusz jednak w nowych propozycjach szefa Rady Europejskiej został zmniejszony z 40 do 10 miliardów euro.
REKLAMA
Dla Polski, jak ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, to może to oznaczać zmniejszenie o prawie trzy miliardy euro z puli ośmiu miliardów, które dla niej przewidziano.
Szef Rady Europejskiej zaproponował ponadto utrzymanie powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością, ale dodane zostały dodatkowe kryteria - że decyzje dotyczące ewentualnych sankcji finansowych muszą być podejmowane z zachowaniem obiektywizmu, niedyskryminacji, jednakowego traktowania państw członkowskich i powinny być podejmowane w sposób bezstronny, na podstawie dowodów.
kad
REKLAMA