Zabójczy azotan amonu. Bejrut to nie jedyne miasto, które spustoszył wybuch tej substancji

Rozkład saletry amonowej może skutkować wybuchem, co było już przyczyną podobnych katastrof jak ta w Bejrucie, gdzie zginęło ponad 100 osób, 4 tys. odniosło rany, a część miasta uległa zniszczeniu. Miały one miejsce m.in. we Francji w 2001 r. czy w USA w 2013 r.

2020-08-05, 12:19

Zabójczy azotan amonu. Bejrut to nie jedyne miasto, które spustoszył wybuch tej substancji
Katastrofy spowodowane przez saletrę amonową miały już miejsce w przeszłości, zbierając śmiertelne żniwo. Foto: PAP/EPA/IBRAHIM DIRANI/DAR AL MUSSAWIR

Czym jest azotan amonu, czyli potocznie znana saletra amonowa? To nieorganiczny związek chemiczny z grupy saletr. Jest substancją bezwonną, wykorzystywaną głównie do nawożenia gleby w uprawach rolniczych. Jest to też składnik wielu materiałów wybuchowych. 

Powiązany Artykuł

Lebanon blast aftermath Aug. 5, 2020 PAP photo mid-epa08584648.jpg
"Nie będziemy obojętni". Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla Libanu po eksplozji w Bejrucie

W przeszłości doszło już do kilku poważnych katastrof, których przyczyną była właśnie saletra amonowa.

  • Wrzesień 1921 r. - katastrofa w zakładach BASF w niemieckim mieście Oppau. Wybuch ok. 450-tonowej mieszaniny saletry amonowej i siarczanu amonu w tamtejszej fabryce nawozów skutkował śmiercią 561 robotników.
  • Kwiecień 1947 r. Wybuch 2300 ton saletry amonowej pociągnął za sobą śmierć 570 osób.
  • W tym samym roku we francuskim porcie Brest doszło do eksplozji na norweskim statku Ocean Liberty; zginęło kilka osób z obsługi transportowca.

Katastrofy w nieodległej przeszłości

W mniej odległych czasach również miało miejsce kilka wypadków, do których przyczynił się azotan amonu. We wrześniu 2001 r. doszło do wybuchu przechowanych w starym hangarze lotniczym w Tuluzie 300 ton saletry amonowej. Wybuch był odczuwalny w promieniu 80 km od miejsca eksplozji. Zginęło 341 osób - przypomina AFP.

W kwietniu 2004 r. w północnokoreańskim mieście Ryongchon doszło do zderzenia dwóch pociągów, z których jeden przewoził saletrę amonową, a drugi paliwo. Zginęły według oficjalnych danych 154 osoby.

REKLAMA

Czytaj także:

Działania celowe

Siedem lat później, w zakładach nawozów sztucznych West Fertilizer umiejscowionych w Waco na zachód od miasta Teksas doszło do celowego podpalenia składowiska saletry amonowej. Wybuch spowodował śmieć 15 osób. Rannych było 160 osób. Śledztwo wykazało, że związek chemiczny był przechowywany w niezgodny z normami sposób.



Saletra amonowa została też wykorzystana przez sprawcę zamachu bombowego w Oklahoma City w kwietniu 1995 r. Timothy McVeigh użył 2 ton azotanu amonu, by spowodować eksplozję przed budynkiem administracji. Wybuch przyczynił się do śmierci 168 osób.

Powiązany Artykuł

Bejrut liban straż pożarna PAP-1200.jpg
"Gotowość do natychmiastowego wyjazdu". Polscy strażacy chcą pomóc w Libanie

Katastrofa w Bejrucie

Bezpośrednie przyczyny ogromnej eksplozji, do której doszło we wtorek w Bejrucie, nie są jeszcze znane. Trwa badanie zarówno przyczyn jak i skutków katastrofy. Choć wiadomo już, że będą one ogromne. Jak podaje agencja AFP, powołując się na władze Bejrutu, zniszczeniu uległa przynajmniej połowa miasta, a przynajmniej 300 tys. mieszkańców zostało pozbawionych dachu nad głową. 

REKLAMA

Prezydent Michel Aoun zwołał nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego, a premier Hassan Diab ogłosił środę dniem żałoby narodowej i zapowiedział, że kierownictwo składów, które zezwoliło na to, by 2750 ton saletry amonowej, skonfiskowanej w 2014 r., było przechowywane bez stosownych zabezpieczeń, zostanie pociągnięte do odpowiedzialności.

Twitter/AS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej