more_horiz
Wiadomości

"UE powinna przedstawić ofertę gospodarczą". Apel premiera ws. sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 15:00
- Unia Europejska powinna przedstawić Białorusi konkretną ofertę gospodarczą - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wideoszczytu z udziałem unijnych liderów na temat sytuacji za naszą wschodnią granicą. Szczegóły dotyczące wystąpienia szefa rządu poznała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Na wniosek premiera do oświadczenia podsumowującego unijny wideoszczyt dodany został punkt o wsparciu niezależnych mediów
Na wniosek premiera do oświadczenia podsumowującego unijny wideoszczyt dodany został punkt o wsparciu niezależnych mediówFoto: twitter.com/@PLPermRepEU/©Krystian Maj/KPRM
bialorus 1200.jpg
Tomasz Grosse: potrzebna jest trwała współpraca Polski z Białorusią

Pilna narada europejskich przywódców w formie wideokonferencji rozpoczęła się po godz. 12. O zwołanie jej zabiegał szef polskiego rządu.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że premier Mateusz Morawiecki wskazał na stopień uzależnienia, zwłaszcza surowcowego i energetycznego gospodarki białoruskiej od rosyjskiej. - Jeśli chcemy, aby Białorusini mieli wybór, to musimy im ten realny wybór dać w postaci oferty gospodarczej z Unii Europejskiej - powiedział jeden z polskich dyplomatów.

Posłuchaj
00:46 10583947_1.mp3 Premier opowiedział się za restrykcjami przeciwko osobom zaangażowanym w tłumienie protestów na Białorusi - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

łukaszenka_1200 (1).jpg
"Zajmijcie się swoimi krajami". Łukaszenka apeluje do zachodnich polityków

Premier mówił też o sankcjach. Opowiedział się za restrykcjami przeciwko osobom zaangażowanym w tłumienie protestów, a jednocześnie przeciwko sankcjom gospodarczym, które uderzyłyby w społeczeństwo i pogłębiły kryzys.

Na wniosek polskiego premiera do oświadczenia podsumowującego unijny wideoszczyt dodany został punkt o wsparciu niezależnych mediów i organizacji pozarządowych z europejskiego budżetu.

msze/pb

Zobacz także

Zobacz także