"Potrzeba mocnego sygnału wsparcia". Szef MSZ rozmawiał o Białorusi z przedstawicielami Trójki OBWE

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał o sytuacji na Białorusi z przedstawicielami Albanii, Słowacji i Szwecji. To państwa, tworzące aktualnie Trójkę OBWE.

2020-08-19, 21:55

"Potrzeba mocnego sygnału wsparcia". Szef MSZ rozmawiał o Białorusi z przedstawicielami Trójki OBWE
Jacek Czaputowicz. Foto: Shutterstock

W rozmowie z albańskim premierem Edim Ramą, pełniącym teraz funkcję przewodniczącego OBWE, szef polskiej dyplomacji podkreślił konieczność wysłania Białorusinom "mocnego sygnału, że nie są sami i mogą liczyć na wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej".

Powiązany Artykuł

belarus 1200 pap.jpg
Sankcje UE wobec sprawców przemocy na Białorusi. Wiceszef MSZ: mamy narzędzia, by je egzekwować

Jacek Czaputowicz wyraził również poparcie dla inicjatywy OBWE, dotyczącej znalezienia rozwiązania kryzysu na Białorusi. -"Rozmówcy uznali, że OBWE, której Republika Białorusi jest członkiem, ma mandat oraz niezbędne instrumenty do tego, aby ułatwić stworzenie warunków dla dialogu władzy i społeczeństwa" - informuje w komunikacie polskie MSZ.

Działania dyplomatyczne

Poparcie dla zaangażowania OBWE w rozwiązywanie kryzysu na Białorusi minister Jacek Czaputowicz wyraził również w rozmowie z szefami dyplomacji Słowacji oraz Szwecji. Podkreślał, że społeczność międzynarodowa powinna zrobić wszystko, by pomóc w deeskalacji napięcia.

REKLAMA

Chodzi o zaprzestanie stosowania przemocy przez władzę oraz wypuszczenie zatrzymanych. "Rozwiązanie dla obecnego kryzysu leży na Białorusi i jest jej wewnętrzną sprawą, ale w dochodzeniu do tego rozwiązania warto skorzystać z życzliwej pomocy OBWE" - zaznaczono w komunikacie MSZ.

Powiązany Artykuł

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
Szczyt UE z inicjatywy Polski. Wiceszef MSZ: głos Rady zbieżny z naszymi oczekiwaniami

Szefowie polskiej i szwedzkiej dyplomacji rozmawiali też o wynikach nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej dotyczącego Białorusi, zorganizowanego - jak podało MSZ - z inicjatywy Mateusza Morawieckiego. Ministrowie potwierdzili, że Warszawa i Sztokholm współpracują i będą aktywnie działać na rzecz "dobrej przyszłości dla Białorusi i jej obywateli".

Trójkę Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie tworzy aktualny przewodniczący, jego poprzednik i następca.

Czytaj także:

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej