X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier w rozmowie z blogerem NEXTA: to przełomowy moment dla Białorusi, wierzę, że zmiany się już nie cofną

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 19:58
 - To przełomowy moment w życiu Białorusi; czuję, że dzień po dniu, godzina po godzinie dzieje się historia - oznajmił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z białoruskim blogerem NEXTA. - Wierzę, że zmiany, które się rozpoczęły, są już nie do zatrzymania - dodał.
Kancelaria Premiera
Kancelaria PremieraFoto: Jakub Kaminski/East News

pap_20190630_1PC (1).jpg
Łukaszenka: ustaliliśmy z Putinem, że zostanie udzielona pomoc Białorusi, jeśli będzie potrzeba

Na początku rozmowy premier zwrócił się do Sciapana Puciły, czyli NEXTY, dziękując niezależnym blogerom za ich działania w związku z obecną sytuacją na Białorusi. - Dzięki wam dociera prawda do narodu białoruskiego, a Białorusinom chciałem życzyć i podziękować za ich dążenia do prawdy, wolności - podkreślił.

Ocenił, że jest to "przełomowy moment w życiu Białorusi". "Dzień po dniu, godzina po godzinie czasami dzieje się historia" - oznajmił Mateusz Morawiecki.

 Cichanouska 1200
"Łukaszenka nie wierzył, że Cichanouska będzie jego końcem"

***

Polski plan dla Białorusi

 Premier zwrócił uwagę, że polskie władze przygotowały pięciopunktowy plan pomocy dla Białorusi. - Chcemy uruchomić szybko środki na pomoc dla osób represjonowanych, ale także na pomoc dla osób, które chcą przyjechać do Polski, budować przyjaźń polsko-białoruską, kontakty na przyszłość - wskazał.

- Wierzę, że zmiany, które się rozpoczęły, są już nie do zatrzymania. Będą jak kula śniegowa rosły. To pragnienie pełnej wolności, demokracji, bycia częścią rodziny wolnych narodów na pewno będzie ciągnęło do przodu naród białoruski do ostatecznego zwycięstwa - podkreślił szef polskiego rządu.

Pytany o to, czy na studia w Polsce będą mogły się zgłaszać tylko osoby represjonowane, Mateusz Morawiecki zaznaczył, że tak nie będzie, ale osoby prześladowane będą mogły oczekiwać szczególnej pomocy ze strony Polski i UE. Poinformował, że obecnie ponad 10 tysięcy Białorusinów studiuje w Polsce.

- Ale chcemy, żeby to była większa liczba - wskazał.


Posłuchaj
00:29 moaawkeic.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Nexty o pomocy dla Białorusi (IAR)

 


Wyjaśnił, że Polska chciałaby w przyszłości jak najbliższej współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej z Białorusią.

- Mamy piękną wspólną historię i bardzo szanujemy naród białoruski, wszystkie (jego) osiągnięcia" - dodał. "Chciałbym, żeby to w przyszłości była wymiana, żeby polscy studenci jechali do Mińska czy do innych miast białoruskich, żeby poznawali kulturę białoruską, żeby to było wzajemne - oświadczył.

Szczyt UE w sprawie Białorusi

Podczas rozmowy odniesiono się także do zwołanego z inicjatywy Polski szczytu UE w minioną środę, po którym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że UE przeznaczy dodatkowe 53 mln euro na wsparcie organizacji pozarządowych, osób represjonowanych i obywateli Białorusi. Jak zaznaczyła, 2 mln euro zostanie przeznaczone na pomoc osobom poddawanym represjom po wyborach z 9 sierpnia, a 1 mln euro Unia przeznaczy na wsparcie organizacji pozarządowych i niezależnych mediów. Z kolei 50 mln euro ma być przekazanych przez UE, aby pomóc Białorusi w walce z koronawirusem.

Bloger NEXTA ocenił, że taka decyzja o podziale środków "trochę obraża Białorusinów walczących teraz o swoją wolność".

- Myślę, że jest to element, czy efekt, pewnego braku wyczucia, priorytetów dzisiaj dla społeczeństwa białoruskiego. (...) Mogę zadeklarować, że pieniądze, które zarezerwowaliśmy w budżecie polskim na pomoc dla Białorusi, to odwrotne proporcje - powiedział premier, przypominając o "największym w historii Polski" konwoju humanitarnym dla Białorusi w szczycie zachorowań na COVID-19 w tym kraju.

Zapowiedział też, że będzie starał się przekonać partnerów w UE, aby przesunąć dodatkowe miliony euro na pomoc dla represjonowanych. Zagwarantował, że ze strony państwa polskiego popłynie pomoc przede wszystkim dla nich.

- I na pewno będzie to daleko więcej niż te 3 miliony euro, też więcej niż kilkanaście milionów euro, bo mamy specjalne rezerwy po to, żeby pomóc osobom represjonowanym na Białorusi- przekazał Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył przy tym, że Polska chce, by pomoc ta była jak najbardziej właściwa: medyczna, rehabilitacyjna, materialna.

Pytany przez Puciłę, dlaczego Polska wspiera Białorusinów, premier zwrócił uwagę na "szczególną bliskość, więź" między dwoma narodami ze względów kulturowych, językowych, historycznych, geograficznych. Wyraził nadzieję, że ta więź przerodzi się we współpracę na wszystkich możliwych polach.

Przypomniał także o ruchu Solidarności i rozpoczętych 40 lat temu strajkach.

"Sytuacja była bardziej beznadziejna w Polsce w latach 80."

Pytany o to, co powiedziałby Białorusinom, by kontynuowali walkę o wolność, szef rządu odparł: "Powiedziałbym, że sytuacja w Polsce w latach 80. była bardziej beznadziejna, był wielki Związek Sowiecki i on nie wyglądał na państwo, które ma zamiar upaść i oddać podległe mu kraje". "Ale jednak ta determinacja, walka w podziemiu, w konspiracji, w której też miałem zaszczyt brać udział, (...) dzień po dniu powodowała, że kruszały te mury i zrywane były kajdany tej ówczesnej niewoli komunistycznej".

- Dzisiaj sytuacja Białorusi jest również trudna, ale sądzę, że współczesny świat jest tak bardzo mocno nastawiony na wolne, suwerenne, niepodległe, ale też demokratyczne, praworządne państwa, że prędzej czy później - mam nadzieję, że prędzej - dojdzie do tego na Białorusi, a wtedy i system gospodarczy będzie lepszy, i społeczeństwo będzie bardziej zasobne, bo będzie normalniej się rozwijało - oświadczył. - A ja bardzo liczę na naszą polsko-białoruską przyjaźń, która niech trwa kolejne tysiąc lat - podsumował premier.

Publikując nagranie wywiadu na Facebooku, Mateusz Morawiecki życzył każdemu blogerowi i youtuberowi, "żeby zrobił dla swojego kraju i swoich współobywateli tyle dobrego co Sciapan Puciła, czyli słynny NEXTA, dla Białorusi".

- Wierzę, że determinacja dzielnych Białorusinów i nasza solidarność z Nimi, doprowadzą do ostatecznego zwycięstwa idei wolnościowych u naszych sąsiadów - podkreślił premier.

PAP/agkm

Czytaj także

Białoruski politolog: w kraju rewolucja, z Łukaszenką musi być źle, skoro publicznie szuka pomocy u Putina

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 20:36
- Na Białorusi ma miejsce rewolucja. Nie wiemy wciąż, czy przyniesie sukces czy porażkę. Problem polega na tym, że Aleksander Łukaszenka odmawia prowadzenia jakiegokolwiek dialogu. Ważne jest, na ile gotowi będą do ogólnonarodowego strajku pracownicy zakładów przemysłowych. Po drugie, istotne jest, w jakim stopniu państwowy aparat pozostanie lojalny wobec Aleksandra Łukaszenki - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Waler Karbalewicz, niezależny białoruski politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski politolog: Łukaszenka chce grozić Zachodowi, siedząc w jednym okopie z Putinem. Szykuje kontratak

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 21:32
- Aleksander Łukaszenka zabrał z ulic organy siłowe, a szef MSW nawet przeprosił za brutalne okrucieństwa. Ale to manewr taktyczny – to jeszcze nie odwrót. Władza chciała uśpić czujność przeciwników, po prostu przegrupowuje siły do kontrataku – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Klaskouski, białoruski politolog. Zaznacza, że teraz, po pewnym ociepleniu relacji, Łukaszenka chce znów wraz z Putinem grozić Zachodowi.
rozwiń zwiń