Solidarność uczczona na świecie. Zobacz wyjątkowe iluminacje

Nowy Jork, wodospad Niagara, Rio de Janeiro, Delhi, Los Angeles i Wiedeń to jedne z wielu miejsc, w których upamiętniono 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

2020-08-31, 12:07

Solidarność uczczona na świecie. Zobacz wyjątkowe iluminacje
Iluminacje na 40. rocznicę NSZZ "Solidarność". Foto: Twitter/Ambasada w Delhi, Rio de Janeiro, Toronto

Powiązany Artykuł

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

Również MSZ aktywnie włączyło się w obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Najbardziej widoczną częścią działań było podświetlenie ponad 40 budynków polskich ambasad, konsulatów i Instytutów Polskich logiem 40-lecia Solidarności lub biało-czerwonymi barwami - przekazał resort.

"Opowiadając o Solidarności, polska dyplomacja podkreślała, że obalenie komunizmu rozpoczęło się w Polsce i odbyło się drogą pokojową, wskutek dialogu społecznego, bez rozlewu krwi, pomimo brutalności represji w okresie stanu wojennego i późniejszym. MSZ przygotował i przekazał polskim placówkom zestawy materiałów informacyjno-promocyjnych poświęconych powstaniu i działalności NSZZ »Solidarność«, w tym okolicznościową wystawę" - podał resort.

Polskie ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie na całym świecie - zaznaczyło MSZ - "już od kilku dni promowały 40. rocznicę narodzin Solidarności poprzez aktywność w prasie, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz w mediach społecznościowych (kampanie informacyjne i webinaria). Tam, gdzie było to możliwe, w ramach imprez i wydarzeń publicznych, takich jak otwarcie wystaw, organizowano wykłady i debaty oraz projekcje filmów o tematyce związanej z Solidarnością" - dodano.

40 podświetleń polskich placówek na 40-lecie Solidarności

REKLAMA

Resort podkreślił, że "najbardziej widoczną częścią" kampanii jest podświetlenie na całym świecie ponad 40 budynków polskich ambasad, konsulatów i instytutów polskich, logiem 40-lecia Solidarności lub biało-czerwonymi barwami.

W niedzielę wieczorem czasu brazylijskiego na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie - Figurze Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro - odbyła się projekcja znaku Solidarności. Wydarzenie upamiętniło 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Projekcja została zrealizowana z inicjatywy ambasady RP w Brazylii. 

Niagara w biało-czerwonych barwach

Punktualnie o godz. 22.00 czasu lokalnego na Niagarę skierowano białe i czerwone słupy światła. Wodospad był w ten sposób podświetlony przez kwadrans. Iluminację można było obserwować zarówno od strony kanadyjskiej, jak i amerykańskiej oraz z okien pobliskich hoteli.

Obchody 40-lecia Solidarności w USA

Powiązany Artykuł

mid-morawiecki 1200 pap.jpg
"Najwspanialszy ruch społeczny w historii świata". Premier o ideałach "Solidarności"

Iluminacja świetlna ze znakiem Solidarności zostanie dziś wyświetlona na gmachu konsulatu RP w Nowym Jorku i polskiej ambasady w Waszyngtonie. Animacja poświęcona Solidarności zostanie też pokazana na Times Square. To tylko niektóre elementy amerykańskich obchodów 40-lecia NSZZ "Solidarność".

REKLAMA

Iluminacja pojawiła się również na słynnym diabelskim młynie na molo w Santa Monica w Kalifornii.

Delhi, Wiedeń, Belgrad

Polskimi barwami narodowymi podświetlone zostały także m.in. minaret Kutb Minar w Delhi w Indiach, wiedeński wysokościowiec Ringturm, a także dwa mosty i budynek w centrum stolicy Serbii, Belgradzie.

"

To mark the 40th anniversary of 🇵🇱Poland's Solidarity movement, a trade union fighting for civil rights, based on ideas...

Opublikowany przez Adama Burakowskiego Niedziela, 30 sierpnia 2020

Dublin, NATO, Canberra

40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność" uczciły również polskie ambasady w Irlandii i Australii. Pod siedzibą NATO pojawił się natomiast duży napis "Solidarność".

Rozpoczęte latem 1980 r. na Wybrzeżu strajki, wkrótce podjęte też w wielu zakładach w całej Polsce, doprowadziły do podpisania 31 sierpnia w Gdańsku porozumień sierpniowych, które umożliwiły powołanie Solidarności, zapoczątkowując tym samym demokratyczne zmiany w kraju.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej