"Demokracja i prawa człowieka są kluczowe dla UE". Szef unijnej dyplomacji ws. Białorusi
O sposobach pomocy Unii dla Białorusi rozmawiają w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów. Podczas tej narady okaże się też, czy będzie jednomyślna zgoda na sankcje wobec reżimu w Mińsku. Przed rozpoczęciem rozmów unijni ministrowie spotkali się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.
2020-09-21, 12:39
Posłuchaj
Posłuchaj
Liderkę białoruskiej opozycji zaprosił do Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
- Swiatłana Cichanouska przedstawiła nam ocenę sytuacji na Białorusi. Wspieramy dialog i dążenie Białorusinów do wolnych i uczciwych wyborów. To nie może być odebrane jako ingerencje w sprawy Białorusi. Demokracja i prawa człowieka są kluczowe dla Unii Europejskiej - podkreślił.
Powiązany Artykuł
"Nie uznawajcie Łukaszenki". Apel Cichanouskiej o sankcje na władze w Mińsku
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius wyraził nadzieję na jednomyślne zgodę unijnych krajów na działania. - Nadszedł czas na znaczące działania. Konieczne są sankcje wobec reżimu, ale nie tylko, chodzi też o znaczącą pomoc - dodał szef litewskiej dyplomacji.
REKLAMA
Czytaj także:
- Cichanouska: Putin rozumie, że Białorusini nie będą dłużej akceptować Łukaszenki
- "Nie można zagłuszać głosu wielotysięcznych protestów". Biuro prezydenta Ukrainy ws. Białorusi
Wstępną listę sankcyjną, liczącą około 40 nazwisk, sporządzili już eksperci krajów członkowskich, ale zielonego światła nie dali jeszcze unijni ambasadorowie. Dlatego dyskusja została przeniesiona na wyższy, ministerialny poziom. Ostateczną zgodę na restrykcje do tej pory blokował Cypr, który domaga się także sankcji wobec Turcji za wiercenie na Morzu Śródziemnym.
mr
REKLAMA