Politico Pro: skuteczna presja Polski w KE ws. fuzji Orlenu i Lotosu
Silna polityczna presja Warszawy, w tym polskiego premiera, przyczyniła się do zatwierdzenia przez Komisję Europejską fuzji Orlenu z Lotosem - donosi Politico Pro. O kulisach zgody Brukseli na przejęcie można przeczytać w artykule "Jak Komisja stanęła po stronie Polski w sprawie kontrowersyjnego porozumienia w dziedzinie energetyki".
2020-09-22, 14:34
Autor napisał o rzadko spotykanej decyzji Komisji, która dała zielone światło dla de facto zredukowania graczy na rynku z dwóch do jednego. Dla Polski ta fuzja była priorytetowa. Nasz kraj zabiegał o nią od dawna.
Powiązany Artykuł
"Decyzja powinna zapaść już dawno". Dr Dawid Piekarz o fuzji Orlenu z Lotosem
Autor obszernego artykułu napisał, że komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager zgodziła się w lipcu na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen mimo poważnych wątpliwości kilku urzędników i ekspertów.
Interwencja na najwyższym szczeblu
Według doniesień Politico Pro początkowo Komisja miała odmówić zgody, argumentując, że powstanie monopolista, który zakłóci konkurencję na rynku. "Jednak Vestager zainterweniowała na najwyższym szczeblu, by zapewnić, że fuzja zostanie zatwierdzona w lipcu, tak jak chciała Warszawa" - czytamy w artykule.
Posłuchaj
REKLAMA
Unijna komisarz miała prosić swoich współpracowników, by znaleźli wszystkie możliwe zabezpieczenia, które pozwolą na akceptację.
Zmiana strategii
Autor artykułu napisał, że pozytywna decyzja rodzi pytania, czy Komisja zmieniła strategię i przychylniej patrzy teraz na tworzenie europejskich gigantów, bo jeszcze niedawno w sektorze kolejowym blokowała na przykład fuzję Alstomu i Siemensa.
Powiązany Artykuł
Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów
"Po tej decyzji Polska dołączyła do Francji i Niemiec, wywierając wyjątkową polityczną presję na Brukselę, by bardziej elastycznie podchodziła do fuzji i przejęć" - napisał dziennikarz Politico Pro.
- PKN Orlen rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku
- Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: przede wszystkim trzeba mieć odwagę
Takim elastycznym i kreatywnym podejściem unijna komisarz do spraw konkurencji wykazała się w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem - mówią wysocy rangą urzędnicy i przyznają, że w tej sprawie był silny polityczny nacisk ze strony Polski. W artykule cytowany jest między innymi premier Mateusz Morawiecki, który określił przejęcie Lotosu przez Orlen jako próbę zbudowania czempiona z ambicjami wejścia na inne rynki.
Trudny okres
Powiązany Artykuł
"Tworzenie dużego potencjału w gospodarce narodowej". Teresa Wójcik o fuzji Orlenu i Lotosu
"Politico Pro" zauważa, że zgoda na fuzję zbiegła się w czasie z pandemią, pierwszą turą wyborów prezydenckich w Polsce, negocjacjami w sprawie budżetu, a także z krytycznymi uwagami Komisji pod adresem rządów prawa w Polsce.
Jedna z tez mówi o tym, że zgadzając się na fuzję Bruksela uniknęła kolejnego konfliktu. Jednak Komisja zaprzecza, by to był główny powód i podkreśla, że decyzje w sprawach dotyczących konkurencji są podejmowane wyłącznie w oparciu o merytoryczne przesłanki.
REKLAMA
fc
REKLAMA