Papież Franciszek o szczepionkach na COVID-19: najbiedniejsi i najsłabsi powinni mieć pierwszeństwo
- Najbiedniejsi i najsłabsi powinni jako pierwsi otrzymać szczepionki na COVID-19 - stwierdził w ONZ papież Franciszek. W nagranym w Watykanie i odtworzonym w trakcie szczytu ONZ przemówieniu papież podkreślił, że "pandemia pokazała konieczność zadbania o sprawiedliwe systemy ochrony zdrowia na świecie".
2020-09-25, 20:53
Franciszek apelował do przywódców, aby zapewnili każdemu człowiekowi dostęp do opieki zdrowotnej.
Powiązany Artykuł
![nowy jork koronawirus 1200 shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/ffc774ca-b034-460a-ab9a-1932bfe98a5c.jpg)
"Musimy pamiętać o wszystkich pacjentach". Dr Sutkowski o organizacji opieki zdrowotnej
Papież mówił też, że najbiedniejsi powinni w pierwszej kolejności zostać zaszczepieni na koronawirusa. - Ponawiam apel do polityków i sektora publicznego, by nie szczędzić sił i zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionki, a także do niezbędnych technologii potrzebnych do opieki nad chorymi. Jeśli ktoś ma mieć pierwszeństwo przy szczepieniach, niech to będą najubożsi i najbardziej wrażliwi, czyli osoby, które tak często doświadczają dyskryminacji, bo nie mają władzy ani pieniędzy - zaznaczył.
Posłuchaj
REKLAMA
Wcześniej podobny apel wystosowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO utworzyła też program finansowy dzięki któremu biedniejsze kraje będą mogły otrzymać przyszłe szczepionki.
Obecnie trwają prace nad około 150 szczepionkami, z czego około 20 jest w zaawansowanych fazach badań.
Posłuchaj
REKLAMA
Franciszek podkreślił także, że jednymi z najbardziej poszkodowanych przez pandemię są dzieci, zwłaszcza najmłodsi uchodźcy. - Miliony dzieci nie mogą wrócić do szkół. W wielu rejonach świata taka sytuacja zwiększa ryzyko wykorzystywania dzieci do pracy, nadużyć i niedożywienia. Wzywam władze do zwrócenia szczególnej uwagi na dzieci, którym odmawia się podstawowych praw oraz godności, szczególnie prawa do życia i do edukacji - dodał.
- Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa
- "Realnie będzie dostępna wiosną". Minister zdrowia o szczepionce na koronawirusa
Papież Franciszek był jednym z kilkudziesięciu mówców, którzy wystąpili w czasie dorocznego szczytu ONZ w Nowym Jorku. Z powodu pandemii politycy nie przyjechali tym razem do Nowego Jorku, ale nagrali swoje przemówienia. Dzisiejsze wystąpienie było pierwszym od pięciu lat przemówieniem papieża Franciszka skierowanym do ONZ.
itom
REKLAMA
REKLAMA