Papież Franciszek o szczepionkach na COVID-19: najbiedniejsi i najsłabsi powinni mieć pierwszeństwo

- Najbiedniejsi i najsłabsi powinni jako pierwsi otrzymać szczepionki na COVID-19 - stwierdził w ONZ papież Franciszek. W nagranym w Watykanie i odtworzonym w trakcie szczytu ONZ przemówieniu papież podkreślił, że "pandemia pokazała konieczność zadbania o sprawiedliwe systemy ochrony zdrowia na świecie".

2020-09-25, 20:53

Papież Franciszek o szczepionkach na COVID-19: najbiedniejsi i najsłabsi powinni mieć pierwszeństwo

Franciszek apelował do przywódców, aby zapewnili każdemu człowiekowi dostęp do opieki zdrowotnej.

Powiązany Artykuł

nowy jork koronawirus 1200 shutterstock.jpg
"Musimy pamiętać o wszystkich pacjentach". Dr Sutkowski o organizacji opieki zdrowotnej

Papież mówił też, że najbiedniejsi powinni w pierwszej kolejności zostać zaszczepieni na koronawirusa. - Ponawiam apel do polityków i sektora publicznego, by nie szczędzić sił i zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionki, a także do niezbędnych technologii potrzebnych do opieki nad chorymi. Jeśli ktoś ma mieć pierwszeństwo przy szczepieniach, niech to będą najubożsi i najbardziej wrażliwi, czyli osoby, które tak często doświadczają dyskryminacji, bo nie mają władzy ani pieniędzy - zaznaczył.

Posłuchaj

Papież Franciszek o szczepionkach na koronawirusa (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Wcześniej podobny apel wystosowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO utworzyła też program finansowy dzięki któremu biedniejsze kraje będą mogły otrzymać przyszłe szczepionki.

Obecnie trwają prace nad około 150 szczepionkami, z czego około 20 jest w zaawansowanych fazach badań.

Posłuchaj

Papież Franciszek o szczepionkach na COVID-19. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Franciszek podkreślił także, że jednymi z najbardziej poszkodowanych przez pandemię są dzieci, zwłaszcza najmłodsi uchodźcy. - Miliony dzieci nie mogą wrócić do szkół. W wielu rejonach świata taka sytuacja zwiększa ryzyko wykorzystywania dzieci do pracy, nadużyć i niedożywienia. Wzywam władze do zwrócenia szczególnej uwagi na dzieci, którym odmawia się podstawowych praw oraz godności, szczególnie prawa do życia i do edukacji - dodał.

Czytaj także:

Papież Franciszek był jednym z kilkudziesięciu mówców, którzy wystąpili w czasie dorocznego szczytu ONZ w Nowym Jorku. Z powodu pandemii politycy nie przyjechali tym razem do Nowego Jorku, ale nagrali swoje przemówienia. Dzisiejsze wystąpienie było pierwszym od pięciu lat przemówieniem papieża Franciszka skierowanym do ONZ.

itom

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej