Premier Słowacji: pokazaliśmy drogę innym krajom, przez weekend przebadano na COVID-19 dwie trzecie obywateli

Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w poniedziałek, że w sobotę i niedzielę przetestowano na obecność SARS-CoV-2 prawie 3,63 mln osób, czyli dwie trzecie mieszkańców Słowacji. Testy wykazały 38 359 osób zakażonych, co stanowi 1,06 proc. testowanych.

2020-11-02, 20:19

Premier Słowacji: pokazaliśmy drogę innym krajom, przez weekend przebadano na COVID-19 dwie trzecie obywateli

Zdaniem premiera powszechne testy są alternatywą dla ogólnokrajowej kwarantanny. Matovicz uznał, że Słowacja pokazała drogę innym krajom dotkniętym przez pandemię.

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_EN.jpg
Jeden z najszybszych i najbardziej czułych. Polski test na SARS-CoV-2 już dostępny na rynku

Jednocześnie słowacki premier uważa jednak, że wyniki testów nie pozwalają na znoszenie obowiązujących ograniczeń. Ponownie wezwał osoby z negatywnym wynikiem testów, aby przestrzegały podstawowych zaleceń higienicznych i zachowywali się odpowiedzialnie.

Czytaj także:

Odkryte ogniska

Matovicz wskazał, że ogólnokrajowe testy pozwoliły na ujawnienie nowych ognisk infekcji w powiatach Puchov, Stara Lubowla, Czadca, Prewidza, Lewocza i Rużomberk, gdzie odsetek pozytywnych testów przekraczał 2 proc. Powiaty te położone są w na północy Słowacji, niektóre z nich graniczą z Polską.

Premier uważa, że wyników ogólnokrajowego testu w żaden sposób nie można przyjąć jako uspokajających. Jego zdaniem jeden procent pozytywnych testów oznacza, że co 40. lub co 50. osoba w kraju może być zakażona.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock koronawirus free koronawirus usa f 1200.jpg
W UE liczba zgonów wzrosła o 170 tys. w stosunku do ubiegłych lat. Zobacz dane Eurostatu

Rekomendacja ekspertów

Po zakończonych w niedzielę testach rząd chciał kontynuować je w najbliższy weekend ponownie w skali całego kraju. Obradujące w poniedziałek konsylium rządowych ekspertów nie zaleciło takiej operacji. Zdaniem specjalistów testy należy prowadzić w sposób ukierunkowany na określone grupy ludzi, pracowników lub mieszkańców konkretnych miejscowości lub regionów.

Decyzję ma podjąć Centralny Sztab Kryzysowy, który także ma zdecydować o obowiązkowych testach wykonywanych na granicach. Nie wiadomo, kiedy rząd przedstawi wiążące decyzje o przyszłości programu powszechnych testów.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej