X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: Komisja Europejska chce władzy, która nie jest przewidziana w unijnych traktatach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:23
- Komisja Europejska nie może być w jednej osobie prokuratorem i sędzią – wskazał w czwartek na łamach "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiFoto: Twitter/MSZ

"Rz" zapytała wiceministra, czy sporze o powiązanie wypłat z praworządnością jesteśmy skazani na porozumienie, bo bez budżetu Unia długo funkcjonować nie może.

- Nie da się dziś nic powiedzieć z całkowitą pewnością, ale prawdopodobieństwo, że do porozumienia dojdzie, istnieje, bo Unia wielokrotnie pokazywała, że potrafi przezwyciężać różne spory. Ten obecny wziął się stąd, że część krajów uważała, iż grożąc wetem, blefujemy i ostatecznie zgodzimy się na przyznanie Komisji Europejskiej instrumentu, który pozwoli jej arbitralnie wstrzymać środki dla Polski. To wynik stereotypowego myślenia części krajów na północy Europy, że kraje Europy Środkowej są w stanie przystać na wszystko dla pieniędzy, bo tak naprawdę tylko dla nich są w Unii - powiedział Paweł Jabłoński.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
Saryusz-Wolski: niektóre rządy europejskie chcą nas zepchnąć do pozycji wasala

Władza nieprzewidziana w unijnych traktatach

Jak zaznaczył, jest jasne, że "Komisja Europejska nie może być w jednej osobie prokuratorem i sędzią, zawłaszczyć sobie władzę, która nie jest przewidziana w unijnych traktatach – to byłoby sprzeczne właśnie z zasadą praworządności".

- Nie mówiąc o tym, że zgoda na odblokowanie całego budżetu – a jednocześnie na to, by następnego dnia Komisja mogła taką blokadę wprowadzić dla Polski czy Węgier, byłaby z naszej strony co najmniej nierozsądna - dodał.

Czytaj także:

Wiceminister zaznaczył, że zasady budżetowe nie mogą być arbitralne, muszą opierać się na obiektywnych kryteriach. - Może to przybrać różne formy: zmiany przyjętego już rozporządzenia, osobnego protokołu czy innego dokumentu. W każdym przypadku muszą to być jednak zapisy prawnie wiążące. W tej sprawie przedstawiliśmy bardzo jasno nasze stanowisko i jesteśmy gotowi do rozmów o każdym sposobie wprowadzenia go w życie, ale ten warunek – pewności prawa – musi być spełniony - podkreślił.

Projekt rozporządzenia dotyczącego mechanizmu jest częścią pakietu rozporządzeń okołobudżetowych. Aby został przyjęty, wymaga tylko większości kwalifikowanej w Radzie UE i zwykłej większości w Parlamencie Europejskim, jednak jako część całego pakietu budżetu unijnego wymaga jednomyślności.

pg

Czytaj także

"Element negocjacji". Prof. Rafał Chwedoruk o sporze wokół powiązania funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 22:15
- W kwestiach polityki międzynarodowej, w sytuacji, w której mowa jest o bardzo dużych pieniądzach, ale także o rozstrzygnięciu o charakterze ustrojowym, raczej nie powinniśmy rozstrzygać wszystkiego w kategoriach zero-jedynkowych. To element negocjacji, jeśli nawet padają w nich idące daleko określenia - mówił w Polskim radiu 24  prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk o budżecie UE: jesteśmy gotowi na kompromis, ale nie damy sobie wejść na głowę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:56
- Teraz nas i Węgrów oskarża się, że wetujemy budżet. Przecież porozumienie wypracowane z takim trudem wywaliły w powietrze Niemcy razem z większością europarlamentarną - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń