more_horiz
Wiadomości

ONZ: koronawirus bronią przestępców i ekstremistów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 06:00
Przestępcy i ekstremiści wykorzystują pandemię do budowania sieci wsparcia, podważania zaufania do rządów, a nawet używania COVID-19 jako broni. Próbują przejmować firmy zagrożone bankructwem – stwierdza raport ONZ.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lensmen/ Shuttertsock

- Terroryści, brutalni ekstremiści i zorganizowane grupy przestępcze próbują wykorzystać pandemię koronawirusa, aby rozszerzyć swoją działalność i zagrozić skuteczności oraz wiarygodności środków zaradczych stosowanych przez rządy - podkreśliła Antonia Marie De Meo, dyrektor Międzyregionalnego Instytutu Badań nad Przestępczością i Wymiarem Sprawiedliwości ONZ (UNICRI).

De Meo, która jest autorką wprowadzenia do ogłoszonego w środę raportu "Powstrzymaj wirusa dezinformacji", nie kryła obaw w związku z wykorzystywaniem przez przestępców do ich procederu mediów społecznościowych.

- Niepokojące jest również to, że niektóre terrorystyczne i brutalne grupy ekstremistyczne próbowały nadużywać mediów społecznościowych w celu podżegania potencjalnych terrorystów do celowego rozprzestrzeniania COVID-19 i stosowania go jako improwizowanej formy broni biologicznej - akcentowała szefowa UNICRI.

W opinii ekspertów media społecznościowe mogą być wykorzystywane do "inspirowania terroryzmu" jak i motywowania radykalnych terrorystów do wszczęcia ataków.

"Są przypadki, kiedy prawicowe grupy ekstremistyczne wyraźnie zwracały się swoich zwolenników o rozprzestrzenianie wirusa wśród lokalnych mniejszości poprzez kaszel lub odwiedzanie miejsc, w których gromadzą się mniejszości religijne lub rasowe" - głosi opracowanie UNICRI.

zolnierze sylwetki shutterstock_676000666 1200.jpg
Rytuał bojowy żołnierzy australijskich sił specjalnych. Zabijali bezbronnych ludzi

"Inspirowany terroryzm" a media społecznościowe

Za przykład "inspirowanego terroryzmu" raport traktuje sprawę neonazisty Timothy Wilsona udzielającego się na platformie mediów społecznościowych "Telegram". Planował on zdetonować bombę w szpitalu zajmującym się pacjentami z koronawirusem w Kansas City. Zginął w marcu podczas strzelaniny z agentami FBI.

Według źródeł ONZ naukowcy analizowali działanie prawicowych ekstremistów, ośrodków powiązanych z Państwem Islamskim i Al-Kaidą oraz zorganizowanych grup przestępczych. Opisali jak przestępcy używają mediów społecznościowych do rozpowszechniania teorii spiskowych i dezinformacji na temat wirusa. Rozszerzają oni swe sieci poprzez wykorzystywanie algorytmów identyfikujących potencjalnych sympatyków.

W teoriach spiskowych, głosi opracowanie, przestępcy łączyli różne, sprzeczne historie, np. używanie "sygnału telefonu komórkowego 5G jako narzędzia do przenoszenia wirusa lub fałszywych twierdzeń, że pandemię zaplanował Bill Gates w celu wszczepienia ludziom mikroczipów, a także, że wirus jest mistyfikacją i nie istnieje".

Grupy przestępcze wykorzystują też kryzys gospodarczy wywołany pandemią do kontroli nad firmami i sklepami zagrożonymi bankructwem. UNICRI powołuje się m.in. na przypadek karteli narkotykowych próbujących przejąć apteki w czterech stanach Meksyku.

Za środki służące demaskowaniu dezinformacji eksperci ONZ uznali narzędzia jakimi dysponuje nauka o danych, aplikacje do sprawdzania faktów oraz sztuczną inteligencję. Ostrzegli jednocześnie, że same tylko technologiczne środki zaradcze nie powstrzymają nadużywania mediów społecznościowych.

Zobacz także

Zobacz także