more_horiz
Wiadomości

Na aukcji w Paryżu sprzedano zabytkowy fragment schodów wieży Eiffla

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:42
Paryskim dom aukcyjny Artucurial przeprowadził dziś licytację fragmentu dawnych schodów wieży Eiffla. Zabytkowy fragment tak zwanej "żelaznej damy" został kupiony za 205 tysięcy euro, przy cenie wywoławczej wynoszącej 40 tysięcy euro.
Wieża Eiffla w Paryżu
Wieża Eiffla w ParyżuFoto: Thomas Kelley/StockSnap.io/CC0

Licytacja w domu aukcyjnym Artcurial trwała kilka minut, zanim aukcjoner zatwierdził sprzedaż schodów za kwotę 205 tysięcy euro. Tożsamość nabywcy nie jest znana. Zakupiony przez niego fragment liczy 14 stopni, waży tonę i ma ponad dwa i pół metra wysokości.

wieża alarm EN_01446719_1186 1200.jpg
Alarm w Paryżu. Informacja o bombie pod wieżą Eiffla

Przed aukcją schody zostały całkowicie odrestaurowane i pomalowane w kolorze zwanym "brązem wieży Eiffla". Wylicytowany zabytek jest siedemnastym fragmentem oryginalnych schodów wieży zaprojektowanych przez inżyniera Gustawa Eiffela w 1889 roku. Od czasu budowy "żelaznej damy" schody te łączyły drugie piętro z trzecim. W 1983 roku zostały uznane za zbyt niebezpieczne. Usunięto je z wieży i podzielono je na 24 fragmenty, z których większość trafiła do prywatnych kolekcjonerów.

W ostatnich latach trzy z nich zostały sprzedane na aukcjach, za kwoty od 169 tysięcy do ponad pół miliona euro. Zakupili je kolekcjonerzy z Bliskiego Wschodu, Azji i Stanów Zjednoczonych.

pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem