Ratowali Żydów z Holokaustu. Izrael uhonoruje polskich dyplomatów
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin zapewnia, że sprawa uhonorowania polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów, jest w toku. List izraelskiego prezydenta, do którego dotarło Polskie Radio, jest odpowiedzią na apel konsula honorowego RP w Zurychu Markusa Blechnera.
2020-12-08, 07:21
Podkreślał on, że oprócz konsula Konstantego Rokickiego tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata powinni otrzymać inni polscy dyplomaci, nieżydowscy członkowie Grupy Ładosia. Chodzi o ambasadora RP w Szwajcarii Aleksandra Ładosia i jego zastępcę Stefana Ryniewicza. Dyplomaci w czasie II wojny światowej stworzyli system fałszowania paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą.
Powiązany Artykuł
"Ratowali ludzkie życia". Grupa ocalałych z Holokaustu apeluje do Trzaskowskiego ws. upamiętnienia "Grupy Ładosia"
W liście do Markusa Blechnera prezydent Reuwen Riwlin poinformował, że jego biuro skontaktowało się z Instytutem Jad Waszem, by wyjaśnić sytuację opisaną przez konsula honorowego. Izraelski przywódca podkreślił, że w ciągu roku do Instytutu trafiły dodatkowe dokumenty dotyczące działań Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza. "Po zakończeniu dochodzenia możliwe będzie rozważenie dalszych środków, zgodnie z odpowiednimi ustaleniami" - podkreślił Reuwen Riwlin. Dodał również, że ograniczenia wywołane pandemią wpłynęły na działania komisji odpowiedzialnej za uznanie Sprawiedliwych.
Czytaj także:
Izraelski prezydent wyraził też swój podziw i uznanie dla wszystkich, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w trakcie II wojny światowej. "Ta hojność ducha jest wspaniałym przykładem szacunku i człowieczeństwa, które jaśnieją w ciemnej historii Zagłady" - napisał izraelski przywódca. Reuwen Riwlin przypomniał, że w maju 2019 roku Konstanty Rokicki, który własnoręcznie sfałszował ponad tysiąc paszportów Paragwaju, został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. "Z pewnością jest to samo w sobie kamieniem milowym, który należy docenić" - napisał prezydent Izraela.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Polmission. Tajemnice paszportów". Premiera filmu dokumentalnego o tajnym polskim planie ratowania Żydów
W przypadku Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza Jad Waszem zdecydowało o wyrażeniu oficjalnego uznania i podziękowania za ich działania, jednak bez przyznania tytułu Sprawiedliwych. Grupa Ładosia, złożona z polskich dyplomatów z Berna oraz przedstawicieli organizacji żydowskich, w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa. Dotyczyło to dokumentów czterech państw - Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.
Czytaj także:
W skład grupy Ładosia wchodzili także Żydzi - to pracownik polskiej ambasady Juliusz Kühl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Do początku 2020 roku Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tysięcy 200 Żydów, których dyplomaci próbowali ratować. Wojnę przeżyło co najmniej kilkuset z nich.
paw/
REKLAMA
REKLAMA