Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona w Kanadzie. Zabiegi ruszą jeszcze w grudniu
Kanada dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19 wyprodukowaną przez Pfizer-BioNTech - poinformował w komunikacie federalny resort zdrowia. Pierwsze dawki z zamówionych 400 mln szczepionek trafią przede wszystkim do domów opieki dla starszych i personelu tych domów, zaś pierwsze szczepienia - jak poinformował premier Kanady - ruszą jeszcze w grudniu.
2020-12-09, 19:30
"Szczepionka jest skuteczna w ok. 95 proc. Była dobrze tolerowana przez uczestników testów i nie ma wobec niej istotnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa. Ocena relacji między korzyściami a ryzykiem jest dla szczepionki Pfizer-BioNTech korzystna" - napisano w komunikacie Health Canada, federalnego resortu zdrowia.
Powiązany Artykuł
![shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/ab05d014-3eb0-41df-9887-b5b245a5dac1.jpg)
Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia na COVID-19. Badane doniesienia o reakcjach alergicznych
"Normalne efekty uboczne"
Według informacji regulatora, szczepionka została dopuszczona do użytku dla osób, które mają przynajmniej 16 lat, ponieważ bezpieczeństwo i skuteczność w przypadku osób młodszych nie zostały określone.
Jak napisano w komunikacie, szczepionka będzie podawana w zastrzyku w mięsień ramienia, a dla pełnej skuteczności działania potrzebne są dwie dawki w odstępie 21 dni. "Na podstawie testu przeprowadzonego na ok. 44 tys. uczestników, szczepionka Pfizer-BioNTech miała 95-proc. skuteczność w zapobieganiu zakażeniu COVID-19, licząc od tygodnia po drugiej dawce. Oznacza to, że można nie mieć ochrony przed chorobą COVID-19 aż przez siedem dni po drugiej dawce" - podano.
Czytaj także:
- "Jestem przekonany, że jest bezpieczna". Wiceminister zdrowia o szczepionce na COVID-19
- "Szczepionki są bezpieczne i ratują życie". Prof. Horban o Narodowym Programie Szczepień
W komunikacie napisano też o możliwych skutkach ubocznych, o lekkim lub umiarkowanym natężeniu, takich jak ból w miejscu wkłucia, dreszcze, poczucie zmęczenia i gorączka. "To normalne efekty uboczne szczepionek i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia" - podkreślono. Jako poważniejszy możliwy efekt uboczny, bardzo rzadki, wymieniono reakcje alergiczne.
REKLAMA
400 mln dawek szczepionek
W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau informował, że po dopuszczeniu preparatu do użytku jeszcze w grudniu zaczną się szczepienia. Pierwsza partia szczepionek Pfizera to 249 tys. dawek, przeznaczonych głównie dla mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personelu tych placówek. Szczepionka ta musi być podawana w dwóch dawkach, co oznacza, że pierwsza partia trafi do 124,5 tys. osób. Dostawa będzie podzielona proporcjonalnie do liczby mieszkańców prowincji.
Powiązany Artykuł
![haker free 100.jpg](http://static.prsa.pl/images/c67be997-47f5-4fa7-bce6-789969e63562.jpg)
Cyberatak na Europejską Agencję Leków. Instytucja zatwierdza szczepionki na COVID-19
Szczepionka trafi do 14 centrów dystrybucyjnych w 10 kanadyjskich prowincjach, gdzie będzie mogła być bezpiecznie przechowywana w temperaturze minus 80 st. C. Z powodu tak złożonych wymogów dystrybucji, trzy kanadyjskie terytoria (Nunavut, Terytoria Północnozachodnie i Jukon) zdecydowały się na szczepionki, których przechowywanie nie wymaga specjalistycznych zabezpieczeń.
Kanada zamówiła ponad 400 mln dawek szczepionek u siedmiu producentów, co oznacza ponad 10 dawek na mieszkańca. Health Canada, czyli federalny resort zdrowia, pracuje obecnie nad dokumentacją złożoną przez trzy inne firmy poza Pfizerem: Moderna, AstraZeneca i Jannsen. Te szczepionki nie wymagają tak niskich temperatur przechowywania.
W Kanadzie szczepionki zamawia rząd federalny, organizacja szczepień należy zaś do poszczególnych prowincji i terytoriów.
REKLAMA
REKLAMA