Wzajemne uznanie wiz między Białorusią a Rosją. Łukaszenka podpisał ustawę

Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji umowy Białorusi z Rosją o wzajemnym uznaniu wiz - podał oficjalny białoruski portal prawny Pravo.by.

2020-12-10, 13:16

Wzajemne uznanie wiz między Białorusią a Rosją. Łukaszenka podpisał ustawę

Powiązany Artykuł

białoruś protest 1200 free
Aslund: na Białorusi UE powinna objąć sankcjami bardzo szerokie grono osób, które dopuszczają się przemocy, nie 50 osób

Zgodnie z porozumieniem cudzoziemcy oraz bezpaństwowcy otrzymają prawo wjazdu i przebywania na terytorium Białorusi i Rosji na podstawie wizy wydanej przez jedno z tych państw oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość.

W białoruskim systemie wizowym będą zatem wydawane wizy uprawniające do wjazdu do Rosji.

Oczekuje się, że porozumienie wejdzie w życie 30 dni po jego ratyfikacji przez oba państwa.

REKLAMA

"Ze swojej strony zakończyliśmy wszystkie procedury, pozostało czekać na analogiczny krok i odpowiednie powiadomienie (o zakończeniu procedur) z drugiej strony" - przekazał portalowi Tut.by rzecznik MSZ w Mińsku Anatol Hłaz.

Portal przypomina, że prace nad umową o wzajemnym uznaniu wiz trwały ponad dwa lata. Porozumienie podpisali w czerwcu bieżącego roku ministrowie spraw zagranicznych obu krajów: Uładzimir Makiej i Siergiej Ławrow.

20 listopada umowę przyjęła Rada Republiki, 28 października izba niższa parlamentu - czytamy na portalu pravo.by.

Czytaj też

Szef rosyjskiej dyplomacji: ten krok służy integracji Rosji i Białorusi

Makiej mówił wtedy, że porozumienie "likwiduje problemy dotyczące przekraczania granicy lądowej pomiędzy Białorusią i Rosją przez obywateli krajów trzecich”.

REKLAMA

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył z kolei, że porozumienie ma na celu tworzenie wspólnej przestrzeni integracyjnej Białorusi i Rosji.

Od 2016 roku Rosja jednostronnie zamknęła dla obywateli państw trzecich granicę lądową z Białorusią, z którą tworzy państwo związkowe na mocy umowy z 1999 roku. Władze Rosji argumentowały, że przejścia na tej granicy nie mają statusu międzynarodowego. Wprowadziło to szereg utrudnień dla tranzytu osób i towarów przez terytorium Białorusi.

Umowa nie będzie miała wpływu na obowiązywanie dekretu, przewidującego bezwizowy wjazd cudzoziemców przez lotnisko w Mińsku na okres do 30 dni oraz dekretów umożliwiających 15-dniową wizytę w turystycznych rejonach obwodów brzeskiego i grodzieńskiego.

Cudzoziemcy ci nie będą mieli jednak prawa wjazdu do Rosji, o ile nie będą posiadać wizy tego kraju lub Białorusi.

REKLAMA

PAP/in./ agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej