"Znaczące różnice stanowisk". Boris Johnson ostrzega przed brexitem bez umowy

- Brak umowy brexitowej to teraz najbardziej prawdopodobny wariant - przyznał brytyjski premier i zaapelował do swoich obywateli, by się na to przygotowali. Z końcem roku upływa tzw. okres przejściowy w umowie brexitowej. 

2020-12-13, 16:10

"Znaczące różnice stanowisk". Boris Johnson ostrzega przed brexitem bez umowy

Powiązany Artykuł

epa08881082(1).jpg
Unia Europejska i Wielka Brytania wracają do rozmów. Jest deklaracja szefowej KE

Boris Johnson i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali przez telefon i zgodzili się, że dyskusje powinny trwać, mimo że wcześniej i Londyn, i Unia informowały, że brak postępu dziś oznaczać może fiasko rokowań.

"Znaczące różnice stanowisk"

Szef konserwatywnego rządu nie pozostawia jednak złudzeń: różnice stanowisk są znaczące. - Najbardziej prawdopodobna jest teraz konieczność przygotowania się na warunki australijskie, handlowanie na podstawie zasad Światowej Organizacji. I nie zapominajcie: poczyniliśmy już do tego wielkie przygotowania. Trwają od ponad czterech i pół roku - podkreślił Boris Johnson.


Posłuchaj

Boris Johnson: najbardziej prawdopodobna jest teraz konieczność przygotowania się na warunki australijskie, handlowanie na podstawie zasad Światowej Organizacji. I nie zapominajcie: poczyniliśmy już do tego wielkie przygotowania. Trwają od ponad czterech i pół roku (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

 

Okres przejściowy kończy się 31. grudnia. Brak porozumienia oznaczać będzie powrót ceł, kwot eksportowych i kontroli. Przed takim wariantem ostrzega większość przedstawicieli brytyjskiego biznesu.

REKLAMA

Czytaj także: 

Główne kości niezgody to kwestia rybołówstwa oraz tzw. level playing field, czyli stopień, w jakim Londyn będzie koordynował z Unią normy i reguły po brexicie - tak, by handel odbywał się przy relatywnie niewielkich barierach. A także to, jak rozstrzygane będą ewentualne spory w tych kwestiach.


UE negocjuje warunki dostępu do wyłącznej strefy ekonomicznej Wielkiej Brytanii po Brexicie. Pod względem powierzchni wyłącznej strefy ekonomicznej brytyjska strefa ekonomiczna należy do największych w Europie (PAP) UE negocjuje warunki dostępu do wyłącznej strefy ekonomicznej Wielkiej Brytanii po Brexicie. Pod względem powierzchni wyłącznej strefy ekonomicznej brytyjska strefa ekonomiczna należy do największych w Europie (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej