Sankcje za łamanie praw człowieka i cyberataki. Historyczne decyzje UE

2020 rok był przełomowy w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o sankcje. Po raz pierwszy w historii zostały nałożone restrykcje za cyberataki, z kolei te za łamanie praw człowieka uzgodniono po wieloletnich negocjacjach.

2020-12-28, 18:24

Sankcje za łamanie praw człowieka i cyberataki. Historyczne decyzje UE
Parlament Europejski. Foto: Shutterstock

Przed kilkoma tygodniami kraje członkowskie zatwierdziły unijny odpowiednik amerykańskiej ustawy Magnickiego - przepisów stworzonych w 2012 w USA w reakcji na zamordowanie adwokata Siergieja Magnickiego, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji.

Powiązany Artykuł

nato samolot 1200.jpg
NATO ponad 400 razy w tym roku podrywało myśliwce. Najwięcej naruszeń powodowała Rosja

- To przełomowe porozumienie. Nareszcie mamy w Unii system sankcyjny, który pozwoli nam ścigać sprawców na całym świecie - mówił wtedy szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Czytaj także:

Unijne sankcje nie odwołują się do Magnickiego ze względu na oczywiste nawiązanie do Rosji. Tłumaczono, że będą dotyczyć między innymi Chin czy Wenezueli. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu majątku, w tym aktywów finansowych, na terenie Wspólnoty.

REKLAMA

Przewidują to także sankcje za cyberataki, nałożone po raz pierwszy w historii i wymierzone w Rosję, Chiny i Koreę Północną w reakcji na głośne atak hakerskie, zorganizowane w ostatnich latach. Miały one zasięg globalny, ale dotknęły kraje europejskie.

Czytaj także:

Chodzi między innymi o próbę ataku na serwery Międzynarodowej Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze, czy o atak cybernetyczny na niemiecki Bundestag.

paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej