Możliwa współpraca militarna Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Chiny wyrażają sprzeciw
- USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
2021-01-07, 11:00
W spotkaniu wziął udział amerykański zastępca sekretarza stanu ds. politycznych i wojskowych Clarke Cooper.
Rzeczniczka Tajwańskiego MZS Joanne Ou potwierdziła podczas konferencji prasowej, że spotkanie odbyło się zgodnie z planem, i odmówiła udzielenia komentarza, stwierdzając, że naruszyłoby tu zaufanie drugiej strony.
Powiązany Artykuł
Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej. To już drugi taki rejs okrętu
Jednak jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, zaufane źródło w MSZ jeszcze przed rozpoczęciem spotkania przekazało, że rozmowy będą dotyczyć współpracy militarnej, sprzedaży sprzętu wojskowego oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku, oraz że wezmą w nich udział przedstawiciele resortu obrony i spraw zagranicznych. CNA wskazała również, że nie jest to pierwsze w historii takie spotkanie, jednakże po raz pierwszy USA z wyprzedzeniem poinformowały o nim opinię publiczną. Departament Stanu USA nie podał żadnych szczegółów dotyczących rozmów.
- Chiny odrzucają apel USA o uwolnienie 12 Hongkończyków. Potępiają też nowe prawo w sprawie Tybetu
- "USA nie zrewidują polityki wobec Rosji i Chin. Polska może rozszerzyć listę pól współpracy". Ekspert PISM o Joe Bidenie
Współpraca Tajwanu z USA coraz ściślejsza
W trakcie środowej konferencji prasowej w Pekinie Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MZS, stwierdziła, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się dialogowi, oraz że podejmą odpowiednie działania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou w odpowiedzi przekazała, że groźby ze strony Pekinu nie są niczym nowym i nie przeszkodzą w dalszym zacieśnianiu współpracy pomiędzy Tajpej a Waszyngtonem.
Powiązany Artykuł
Rywalizacja chińsko-amerykańska. Lewicki: główną osią konfliktu jest Morze Południowochińskie
Jest to kolejne już amerykańsko-tajwańskie spotkanie podczas ostatnich miesięcy rządów prezydenta Donalda Trumpa. W listopadzie w Waszyngtonie odbył się pierwszy dialog na rzecz dobrobytu i partnerstwa gospodarczego (EPP) pomiędzy krajami, w którym wzięli udział podsekretarz stanu ds. gospodarczych Keith Krach oraz wiceminister ds. gospodarczych Tajwanu Chen Chern-chyi.
Stany Zjednoczone tylko w tym roku sześciokrotnie zatwierdzały sprzedaż broni dla Tajwanu. W ostatnich miesiącach przedmiotami takich transakcji były ruchome wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) i pocisków przeciwokrętowych Harpoon czy systemy łączności FCI. Podczas całej kadencji Donalda Trumpa zaaprobowano 11 transz sprzedaży broni na Tajwan - najwięcej od czasu zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.
jbt
REKLAMA
REKLAMA